Autor Tema: Diverzitet likova u filmovima  (Pročitano 8637 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
Odg: Diverzitet likova u filmovima
« Odgovor #15 poslato: 31.05.2018 16:14:02 »
Ali trpanje SJW sranja u flimove/ igre je neprofitabilno.
I to se pokazuje svakim izdanjem.

Citat
Jel stvarno ne razumes u cemu je problem?

Moguce, aj pojasni molim te? :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #16 poslato: 31.05.2018 16:30:16 »

Citat
Jel stvarno ne razumes u cemu je problem?

Moguce, aj pojasni molim te? :)

U akcionim/fantazijskim/naucnofantasticnim filmovima i igrama ulogu protagoniste gotovo uvek ima borac - i cela glorifikacija osobe sa macem/puskom/fejzerom je fantazija koju kolektivno imamo i gradimo. Moguce da je ona vrlo, vrlo pogresna - ali kako stvari stoje, niko ne zeli da gleda pop-corn film o politicaru koji je za pregovarackim stolom pomirio zavadjene strane a onda im uveo efikasnu birokratiju. Ako smo vec postavili fantaziju u kojoj je glavni lik onaj sa najvecom sekirom - onda treba da taj lik bude jednako reprezentovan, dakle da bude i zena. Ili, krajnje pojednostavljeno: ako vec pravis igru u kojoj pucas, i ako ta igra nije istorijski korektna kao sto jedan Battlefield nije (a nije, uopste) ili ako se film desava davno, davno u udaljenoj galaksiji - zene jednako treba da nose puske i laserske maceve kao i muskarci.

Ako se neko delo izdaje za autenticnu istorijsku simulaciju pa gura zene ili crnce gde ih nije bilo - by all means kritikuj. Ali ako to delo ima 70 razlicitih skinova na bojnom polju, mogucnost da iskocis iz aviona u letu, mogucnost da stojis na grbama kamile i bacas granate dok ova trci po pustinji - i tu ti manjak autenticnosti ne smeta - ali ti zasmeta sto je jedan od vojnika u nekoj izmisljenoj special forces jedinici zena - e onda nisi nikakav istoricar i zastitnik autenticnosti, vec samo seronja.

A ako bas pricamo o stvarnosti - zene treba jednako da ucestvuju u ratovima kao i muskarci. Ja sam protiv ratova i nisam bas pripadnik kulta vojske i nekakve misticne "odbrane nacije", ali ako vec dodje do toga da treba da se brani neki komad zemlje, tu i muskarci i zene treba jednako da ucestvuju. Kao prvo, zato sto nema nikakvog bioloskog razloga da zene ne nose pusku, kao drugo - zato sto posle ti koji su branili i oslobadjali zauzimaju vazniju poziciju u drustvu. Drugim recima, treba unistiti tu rodnu podelu poslova i birati best person for the job, ne best sex for the job.

Zato sto su ljudi generalno seronje, da.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 16:36:38 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #17 poslato: 31.05.2018 18:59:08 »
Mislim Ivane da malo tu promice u toj analizi da (pored najveceg, tihog) mainstreama su u pitanju DVA lobija - i SJW i ti desnicari koje spominjes, ako moram da uopstavam. U poslednjih par godina jeste bilo puno SJW-ovanja, i definitivno napretka po pitanju gender role-ova (rasa je vrlo Americki koncept, ali brzo ucimo od njih).

Zato je moj utisak da su studiji procenili da je to rastuca grupa u kojoj imaju manjak gledalaca i onda ide taj studijski "komitetski odluceno da film A mora da ima Koka kolu, zenskog protagonistu (po mogucnosti lezbejku, if not, moze sidekick da bude gej ili queer), par meksikanaca (neka neki od njih bude veganac) i producentovog sinovca". Ajd sad scenaristo, uklapaj. I onda "analiziraj zasto film nije proradio kod ciljnih grupa". Ne zato sto je ijedna od tih stvari problematicna - nije - nego izgleda prica/film nije dovoljno dobar da iznese te odluke.

« Poslednja izmena: 31.05.2018 19:01:55 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #18 poslato: 31.05.2018 19:15:36 »
Mislim Ivane da malo tu promice u toj analizi da (pored najveceg, tihog) mainstreama su u pitanju DVA lobija - i SJW i ti desnicari koje spominjes, ako moram da uopstavam. U poslednjih par godina jeste bilo puno SJW-ovanja, i definitivno napretka po pitanju gender role-ova (rasa je vrlo Americki koncept, ali brzo ucimo od njih).

Zato je moj utisak da su studiji procenili da je to rastuca grupa u kojoj imaju manjak gledalaca i onda ide taj studijski "komitetski odluceno da film A mora da ima Koka kolu, zenskog protagonistu (po mogucnosti lezbejku, if not, moze sidekick da bude gej ili queer), par meksikanaca (neka neki od njih bude veganac) i producentovog sinovca". Ajd sad scenaristo, uklapaj. I onda "analiziraj zasto film nije proradio kod ciljnih grupa". Ne zato sto je ijedna od tih stvari problematicna - nije - nego izgleda prica/film nije dovoljno dobar da iznese te odluke.

Kad ti to kazes, Atila, ja skroz verujem i slazem se. Kad to kaze neki YT bloger kome su ostali video klipovi sa naslovima “zene ne mogu da budu pravi gameri” i “zasto Le Pen treba da pobedi” - onda dovodim sve u pitanje. Mozda je to slucajnost i moguce da si u pravu, ali poprilicno se ovo sto kazes poklapa sa nekim vrlo mracnim mestima.

No dobro, ponestalo mi je snage za diskusiju. Sutra idem da gledam Solo-a pa cu videti kakav je. Last Jedi i najnoviji Avengersi su meni fantasticno zabavni filmovi, tako da ne vidim u cemu je problem, tacno, ali eto - neka ostane na tome da su se mnogi zasitili svega toga.

Edit: razmislio sam o svemu jos jednom i mozda ste ti i Relja u pravu. Necu da se inatim. Malo sam se zaleteo. Toliko.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 20:54:51 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #19 poslato: 31.05.2018 21:42:03 »
U akcionim/fantazijskim/naucnofantasticnim filmovima i igrama ulogu protagoniste gotovo uvek ima borac...
Ovaj prvi deo se slazem uz fusnotu da mi je OK da glavni lik zena i jos nekoliko likova sa strane koji su bitni za pricu. Ali ne i da je vojska 50/50; more on that later..
Hell, kada je najavljen The Force Awakens, bilo mi je kul sto je 'Luke Skywalker' sada devojka. Sranje je sto su je napravili da bude los lik. Jyn iz Rogue1 je daleko bolji i generalno dobar lik.

Ti si iz nekog razloga povezao moj komentar sa Battlefiledom cini mi se. A nisam uopste na to mislio.

Citat
Ako se neko delo izdaje za autenticnu istorijsku simulaciju pa gura zene ili crnce gde ih nije bilo - by all means kritikuj. Ali ako to delo ima 70 razlicitih skinova na bojnom polju, mogucnost da iskocis iz aviona u letu, mogucnost da stojis na grbama kamile i bacas granate dok ova trci po pustinji - i tu ti manjak autenticnosti ne smeta - ali ti zasmeta sto je jedan od vojnika u nekoj izmisljenoj special forces jedinici zena - e onda nisi nikakav istoricar i zastitnik autenticnosti, vec samo seronja.
OK, ovo je legit :)

Citat
A ako bas pricamo o stvarnosti - zene treba jednako da ucestvuju u ratovima kao i muskarci. Ja sam protiv ratova i nisam bas pripadnik kulta vojske i nekakve misticne "odbrane nacije", ali ako vec dodje do toga da treba da se brani neki komad zemlje, tu i muskarci i zene treba jednako da ucestvuju. Kao prvo, zato sto nema nikakvog bioloskog razloga da zene ne nose pusku, kao drugo - zato sto posle ti koji su branili i oslobadjali zauzimaju vazniju poziciju u drustvu. Drugim recima, treba unistiti tu rodnu podelu poslova i birati best person for the job, ne best sex for the job.
Apsolutno ne. Kada je rat u pitanju, muskarci su best sex for the job. Cak i kada se napravi ultra laka oprema i sta ti ja znam;
dok god se ratuje vojnicima i dok god su zene te koje radjaju decu, muskarci su the best sex for the war job. I zena treba bude sto je moguce manje na ratistu. Naravno da ce uvek biti izuzetaka i koje izuzetno doprinose, al to ne bi trebalo da se broji ni u promilima.

Citat
Zato sto su ljudi generalno seronje, da.
A da nisu mozda SJW stuff lame, i da ti lose podnosis kada veliki broj ljudi ne voli ono sto ti volis ili mislis da bi trebalo da vole svi?

Sto se Captain Marvel tice, ona slika sto si nasao je super. Verovatno ne mislis da se citaoci zale na tu sliku.
Adam Hughes je isto nacrtao fantasticno.
Al sta kazes na ovu sliku iz samog stripa..

Sta mislis koja od te dve osobe je capn Marvel?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #20 poslato: 31.05.2018 22:23:25 »

Apsolutno ne. Kada je rat u pitanju, muskarci su best sex for the job. Cak i kada se napravi ultra laka oprema i sta ti ja znam;
dok god se ratuje vojnicima i dok god su zene te koje radjaju decu, muskarci su the best sex for the war job. I zena treba bude sto je moguce manje na ratistu. Naravno da ce uvek biti izuzetaka i koje izuzetno doprinose, al to ne bi trebalo da se broji ni u promilima.

Zenski Infantry Snipers iz Izraelskih Odbrambenih Snaga se ne bi slozile.

Achose, ovo je mozda vazilo za doba maca i stita, ali danas je stalozenost u borbi, stratesko razmisljanje, preciznost pri rukovanju oruzijem i pribranost pod velikim pritiskom ono sto odredjuje dobrog vojnika - a tu su zene u stanju da budu potpuno ravnopravne muskarcima, ako ne i bolje.

Izjava "zena treba da je sto manje na ratistu" mi je jeziva koliko i pogresna. Kao prvo, mislim da svako treba da bude sto manje na ratistu - i muskarci i zene. Drugo, ako se vec desi shit, i rat bas mora da izbije (I dunno, vs aliens, recimo) - zene treba da jednako brane svoje domove kao i muskarci.

Ne znam zasto, ali ovo sto si rekao (zene treba da budu sto manje na ratistu) me je iz nekog razloga podsetilo na izjavu "drzava moze da se brani sve dok ima dece". Jezivo. I bas je generalizacija. Kao sto rekoh - nisam za ratove, ali da regrutujem za profesionalnu vojsku, pol mi ne bi bio kriterijum.

Sta mislis koja od te dve osobe je capn Marvel?

Znam, taj crtez sam vec video od strane kriticara koji guraju tu pricu (a odgovor na tvoje pitanje, mislim da su obe, samo je ova levo valjda stara), ali istina je - zapravo - mnogo jednostavnija. Nacrtati lepu zenu sa kratkom kosom je teze, a taj lik sto crta taj strip zapravo uzasno crta i uhvatili su bas odvratnu scenu. Jbg. Nije namerno, nije nikakva agenda. Mislim, realno, ne znam da li si video kakvog sve %^%% ima u americkim stripovima danas. Najbolji artisti su rezervisani za korice.

A kad smo kod korica, evo kako crtaju Captain Marvel na koricama tog istog stripa

Meni je poprilicno hot.
« Poslednja izmena: 31.05.2018 22:31:34 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #21 poslato: 31.05.2018 22:49:47 »
Jeste, al ljudi citaju stripove, a ne korice.
Ljudi koji rade korice imaju daleko vise slobode. Iako cak Frank Cho mora da menja crtez jer se vidi dupe od Wonder Woman.
Ljudi koji crtaju strip su mnogo vise pod pritiskom urednika i pisca da urade ono sranje gore.
Ne bih slozio da je nesto tesko uraditi hot ribu sa kratkom kosom. Ne vidim zasto duzina kose ima veze.

Dace bogovi da ni ti ni ja ne saznamo iz prve ruke sta je borba u ratu, al ti idealizujes.
Ja bih da verujem da smo kao vrsta dovoljno zreli da vise nece biti svetskih ratova i masovnog globalnog gubitka zivota. Zbog cega su zene vrednije za oporavak populacije nego da nose puske. (iako bismo se mogli malo i prorediti)
U Nato akcijama i invazijama na Afganistan verovatno ima vise mesta za GI Jane's nego u all out ratu izmedju dve drzave. Kakav smo imali u 90im kod nas.

Macevi su mnogo laksi od AK47 i ne treba toliko snage za koriscenje. O trzaju da ne govorim.
Sta je sledece, hoces reci da bi zene bile konkurentne sa muskarcima u mesovitom sportu?
Da bi Serena zaista mogla da se nosi u ATP turi, da bi Rhonda Rousey mogla da se bori protiv muskarca u MMA?

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #22 poslato: 31.05.2018 23:07:38 »

Macevi su mnogo laksi od AK47 i ne treba toliko snage za koriscenje. O trzaju da ne govorim.
Sta je sledece, hoces reci da bi zene bile konkurentne sa muskarcima u mesovitom sportu?
Da bi Serena zaista mogla da se nosi u ATP turi, da bi Rhonda Rousey mogla da se bori protiv muskarca u MMA?

Sportove toliko ne pratim, da zaista ne znam. Pretpostavljam da ne bi mogle.

Udaljili smo se od teme - u svakom slucaju smo pricali o izmisljenim likovima i situacijama. A sto se tice urednika i pisaca - jeste, postoji uredjivacka politika, ali veruj mi - niko nije rekao "nacrtaj ruzno tu ribu". Taj lik toliko varira u kvalitetu iz panela u panel, to nije namerna ni svesna odluka.

A kada tako crtas face, jeste, dovoljno je da nacrtas ribu s kratkom kosom pa da nije zenstvena cak ni ono malo sto bi bila s kosom. Kazem ti, crtac je kriv, ne uredjivacka politika. To je glupost. Svaki drugi crtac ju je crtao mnogo lepse. Captain Marvel niti je muskobanjasta po karakteru u tom stripu, niti je lezbejka (pola stripa kuka o svom poginulom ljubavniku) - to su bukvalno izmislili right-wing luzeri. Prave clickbait snimke gde lupetaju gluposti.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #23 poslato: 01.06.2018 12:20:23 »
Kad ti to kazes, Atila, ja skroz verujem i slazem se. Kad to kaze neki YT bloger kome su ostali video klipovi sa naslovima “zene ne mogu da budu pravi gameri” i “zasto Le Pen treba da pobedi” - onda dovodim sve u pitanje. Mozda je to slucajnost i moguce da si u pravu, ali poprilicno se ovo sto kazes poklapa sa nekim vrlo mracnim mestima.

Imam osecaj da si me nazvao desnicarem, al' ajd :) Mislim da nema potrebe za tom crno-belom "mi smo uvek u pravu i bolji i lepsi i..." vs "oni koji su zli, losi, FUDeru, hejteri, u najboljem slucaju koji 'greshe' " klasifikacijom.

Evo ti primer - jesi li ti (i Relja :) ) komunisti? Mislim, cujem da pricate o nekom ateizmu i ulozi nauke u drustvu, jednakosti polova, a to se poprilicno poklapa sa stvarima sto govore neka mracna, komunjarska mesta. Mislim, da ne ispadne da treba da budemo mega-vernici samo jer je neki idijot flat-earther ateista.

Zenski Infantry Snipers iz Izraelskih Odbrambenih Snaga se ne bi slozile.
...
Achose, ovo je mozda vazilo za doba maca i stita, ali danas je stalozenost u borbi, stratesko razmisljanje, preciznost pri rukovanju oruzijem i pribranost pod velikim pritiskom ono sto odredjuje dobrog vojnika - a tu su zene u stanju da budu potpuno ravnopravne muskarcima, ako ne i bolje.

Jel' ovo neka white men can't jump diskusija? :D

Pricate o dve stvari. Best != only. Mogu li zene biti (izuzetno efikasni) vojnici? Mogu. Jel' bolje sa big-picture aspecta da to budu muskarci? Jeste. Mozemo sad da se prepiremo oko toga koliko je bitna fizicka izdrzljivost ili u cemu jesmo/nismo fizicki isti/sposobni. Ali. Sve je to nebitno, jer.... MEN ARE (MORE) EXPENDABLE. Drustvo je OK je vecim mortalitetom muskaraca. Radja ih se vise, a osim ako bas BAS svi ne pandrknu, nije kriticno po drustvo. Zena se sa druge strane em radja manje, em bez njih nema prezivljavanja (najbukvalnije). Tako da cak i da su zene duplo drzhe, snaznije, preciznije etc od muskaraca, opet bi vojnik prasinar trebao da bude muzijak.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #24 poslato: 01.06.2018 12:57:26 »
Verovatno ce se sad sloziti jer si ti Bear rekao istu stvar. :D
Sorry, cheap shot :D

Radja se vise muskaraca nego zena? For realz? I needs to Bing that. Yeah I said it. Edge for the win!! :D

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #25 poslato: 01.06.2018 13:40:58 »
Da, 5-7% vise u proseku. Ali sad ide najzanimljiviji(?) podatak - postoji cak efekat koji se zove "returning soldier effect" - u godinama/posle rata se radja jos vishe decaka u odnosu na devojcice. Ne znamo mehanizam, ali efekat postoji. Isto tako, u slucaju neuhranjenosti majke, mortalitet decaka pre rodjenja je veci. Kao sto rekoh, men are expendable :)

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #26 poslato: 01.06.2018 14:03:38 »
Da, tako je pisalo. Pa ima mapa kako idu odnosi po drzavama. Uglavnom u zemljama prvog i drugog sveta se vise devojcica radja. Za taj 'returning soldier effect' sam cuo

Kada sam procitao 'radja se vise muskaraca nego zena', jebiga, automatski sam razvio sliku kako je mnogo veci odnos od 107:100.

Solo izlazi na DVDu tek u septembru.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #27 poslato: 01.06.2018 14:31:20 »
Da, tako je pisalo. Pa ima mapa kako idu odnosi po drzavama. Uglavnom u zemljama prvog i drugog sveta se vise devojcica radja. Za taj 'returning soldier effect' sam cuo

Kada sam procitao 'radja se vise muskaraca nego zena', jebiga, automatski sam razvio sliku kako je mnogo veci odnos od 107:100.

Pa dobro, 7% nije uopste zanemarljivo, zapravo, to je mnogo (mnogo) vise nego procentualno koliko ljudi ima u vojsci u bilo kojoj zemlji (sem mozda Severne Koreje :P ), zato sam to spominjao u tom kontekstu.

PS Sta mislis pod terminom "drugi svet"? Pitam jer je u mojoj glavi to hladnoratovski termin vezan za SSSR :)

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #28 poslato: 01.06.2018 14:50:01 »
For realz? I needs to Bing that. Yeah I said it. Edge for the win!! :D

Living on the Edge!

Van mreže carnifex

• Sarmofil
  • Dominator
  • Sarma prevails
« Odgovor #29 poslato: 01.06.2018 15:43:57 »
Samo da ispravim ovde jednu tvrdnju. Drzao sam srednjevekovni mac u rukama i vitlao istim. Brat bratu, ima jedno 10-12kg, tako da nije laksi od ak47.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time... like tears in rain... Time to die." Roy Batty, Blade Runner