Autor Tema: Diverzitet likova u filmovima  (Pročitano 9235 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
Odg: Diverzitet likova u filmovima
« Odgovor #90 poslato: 08.06.2018 15:02:51 »
Mislim da je poenta sto je USA zemlja prebacivanja odgovornosti. Pa samim tim se i za neuspeh zena, crnaca i ostalih krivi sistem i pravi Big Bad (old) white male.
A obzirom da smo mi najvise otvoreni njihovoj kulturi i vestima o tome najvise slusamo.
Pa neke stvari uzmemo zdravo za gotovo jer nam se dopadaju il sta, a neke pak malo pogledamo sa strane i kazem 'cek malo..'

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #91 poslato: 08.06.2018 21:00:46 »
Na kraju dana, ono sto ja kazem je da mozete da budete protiv povrsnih, pew-pew lazers likova ako ste protiv takvih likova nezavisno od pola. Ali ako kritikujete takve zenske likove i kazete da je to SJW, a ovamo tolerisete likove poput Iron Mana, onda je to pogresno. Jel se tu slazemo ili ne?

Nemoguće za poređenje. Jer do sada mislim da mi nikada nije delovalo da je neki lik pisan kao žena i onda je uleteo studio executive i rekao "Ne, prepravite da ovaj lik bude muško, treba nam više muškaraca u ovim jakim ulogama". Ako se to nekako i desilo, ja to nisam primetio kroz radnju ili promociju filma. Zato sam odgovorio sa "ne" na Achosovo "Da li imate problem sa konceptom ženskog super heroja". Nemam ništa protiv, svejedno mi je da li je muško ili žensko, ako mi deluje da ponašanje lika paše polu.

Edit: Da, jasno mi je da se nikada neće pojaviti film koji promoviše kako je muškarac glavni lik i gde je studio naredio da mora da bude muški lik, jer muškarciu nisu ugroženi. Samo kažem da mi to nije bitno, ne mislim da će devojčice biti jače jer su imale heroine u filmovima. Ne volim uplitanje politike u film, osim ako to nije glavna tema filma. Ako je film o ugnjetavanju žena, gledaću film o ugnjetavanju ženskih prava i jakoj ženi koja se tome suprotstavlja. Ako gledam superhero film, gledam superhero film, a ne superhero film koji je zapravo maska za poruku o pravima žena i to još ne kroz radnju nego bukvalno kroz kasting glumaca. Ono, u filmu ona pokušava da spreči Dr. Psiho Oktopusa da uništi Zemlju svojim Okto zrakom, ali film je zapravo o pravima žena, jer... unajmili smo ženu kao glavnog lika umesto onog prvog lika što je trebao da glumi.

Mislim da se onda ne slazemo samo oko toga sto ti mislis da su ti heroji prirodno pisani za muskarce, pa ih onda neko na silu pretvorio u zene. To bi vazilo da su ti superheroji dobro napisani likovi, ali nisu. Oni su, po meni, bukvalno njihove moci. Oni su zanimljivi zbog toga sto lete, pucaju iz ociju ili imaju metalna odela. Tako ih ja vidim. Zato ih volim. Ok, cool, Tony Stark je duhovit ali nikad ja ne bih gledao film o njemu da nema robotsko odelo. Taj lik jeste odelo. Samim tim, potpuno je svejedno da li je muskarac ili zena unutra. Zato mi je smesno kada ljudi kazu kako je zena tu “na silu”. Meni je to potpuno random i zato je nebitno da li je musko ili zensko, pa samim tim - sto onda ne bi imali 50:50 po pitanju polova. Ili bar priblizno tome.

Ne govorim ja o zenskom Indiani Dzonsu.
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #92 poslato: 09.06.2018 13:53:28 »
« Poslednja izmena: 09.06.2018 20:16:03 Relja »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #93 poslato: 09.06.2018 16:17:47 »
Mislim da je poenta sto je USA zemlja prebacivanja odgovornosti.
...
A obzirom da smo mi najvise otvoreni njihovoj kulturi i vestima o tome najvise slusamo.

Ako cemo vec o tome, USA kultura resavanja problema je dobrim delom "klin se klinom izbija". Ako losi momci imaju oruzje, nije problem oruzje, nego sto dobri momci nemaju dovoljno oruzja. Isto tako i ovde - ako losi momci diskriminisu, nije problem diskriminacija, nego sto dobri momci ne diskrimisu dovoljno u suprotnom, "dobrom" smeru. Ako se nesto lose desava zbog korupc... pardon, lobiranja, nije problem lobiranje, nego sto nema dovoljno "dobrog" lobiranja... You get the idea :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #94 poslato: 09.06.2018 20:27:55 »
Dakle nemoj braniti kceri da crta stripove ili da programira, ili sinu da ide u baletsku skolu (ne pricam o "sve moze" uzgoju, vec o fokusiranju na pronalazenje sta interesuje dete). THAT'S QUITE LITERALLY ALL IT TOOK. A posle ce se zene izboriti za ono sto stvarno zele (kao sto i svaki pojedinac treba da nadje svoje mesto), i to je, po njima, jedini nacin da ih *mainstream* muskarci prihvate kao jednake. A ne da im ti OPET isti ti muskarci kreiraju neke nove ideale, pa makar koliko na papiru progresivni ti ideali bili. Isto i za sve manjinske grupe. Do your shit and you will be respected. Have your independence handed down to you, and it will worthless. Znam da se ovo ne poklapa sa tvojim stavom, ali...

Atila, niko normalan nije protiv ovog metoda. Ali moje pitanje je.... evo, da ne idemo u USA, hajde da se drzimo nase Srbije - pitanje je, jel' vi stvarno mislite da u ovom nasem drustvu mozemo da napravimo skole u kojima ucitelji pomazu deci da otkriju sta zele. Jel stvarno mislis da je, u slucaju Srbije, THAT QUITE LITERALLY ALL IT TAKES?

Pa nasi ucitelji, kao prvo, imaju uzasne predrasude, roditelji su u fazonu "zna se gde ti je mesto", politicari su u fazonu "joj, sto volim kada mi novinarke kleknu", celo drustvo je polupano. Odmah da kazem, da, ne mislim ja da ce tu filmovi i likovi pomoci, ali sam ubedjen da je jedini nacin da nesto uradimo da 'poguramo', pa makar u pogresnom smeru - ali bilo sta je bolje nego status quo. Narednoj generaciji devojaka nece ucitelji reci da mogu da budu sta god zele ako se trude. Roditelji ce im reci "mani se corava posla" kada kazu da zele da budu slikarke (real life primer moje poznanice). Politicari - tu tek nema vajde. Ko onda? Ovako, bar imaju superheroes and space ships.

Mislim da ti prelazis preko cinjenice da su Finci, Norvezani, Danci, itd - dosta drugaciji od Italijana, Spanaca, Srba.... ja ne znam sta je tu razlog, da li su neki narodi religiozniji, da li klima, da li to sto nisu, khm, imali svi kolonije da eksploatisu vekovima pa ulazu te pare u infrastrukturu - ne znam - ali znam samo da nije isto. Siguran sam da ni njima ta ravnopravnost nije dosla iz jednog magicnog QUITE LITERALLY ALL IT TOOK resenja. NIJE. Ako to mislis, onda ignorises sve ono sto je bilo pre toga. Nije ni blizu tako jednostavno. Quite literally.

Daleko bilo da su filmovi bilo kakvo resenje. Ju ne. Ali mislim da to sto su bar skrenuli paznju na taj issue ima pozitivan efekat. Znas ono, ljudi cak ni ne primecuju nejednakosti. Imam dva primera: jedno je moj drugar koji je sad dobio cerku primetio - gleda natpis na Strandu: "veslacki klub za decake i devojcice" i bas konstatuje kako je poceo da uocava neke stvari. Zasto uvek decaci prvo? Nije to problem, naravno, ali to je 'default'. I zamisli onda neko napise "klub za devojcice i decake" i gomila ljudi to napadne kao SJW forsiranje necega. Tako meni deluju ove kritike stripova i filmova. Benigne stvari ljudi dozivljavaju kao SJW. Drugi primer je Overwatch. Vidim kako se na forumima zale kako samo dodaju zenske likove. Pocela je rasprava u fazonu "Blizzard mrzi muskarce". I onda samo prebrojis likove i shvatis da muskih i dalje ima vise. Ljudi samo primecuju ono sto im je neobicno, a to je da je od 5 poslednjih likova zenskog pola, 4 zenskog pola. Da su dodali 4 muska i jedan zenski lik, niko ne bi nista skontao. My point: default nam je pogresan, a svaka izmena tog defaulta se dozivljava kao usiljeni SJW.

Meni ovaj tvoj finski pristup primenjen na Srbiju deluje donkihotovski, iskreno. Zamisli da pricamo o korupciji, i da svi znamo da novi zakoni nece puno promeniti, ali bar, kao, ajd, pokusavamo nesto - a ti na to dodjes i kazes "u finskoj su ljude edukovali koliko je korupcija losa - that's quite literally all it took. I evo, vidi - u finskoj to radi!", potpuno ignorisuci cinjenicu da nisu imali komunisticku diktaturu pola veka.

Dakle, samo da vam ne bi stavljao reci u usta: jel vi tvrdite da, sta, ne treba da forsiramo zenske likove vec da deci prepustimo da sama biraju. Kako se to tacno radi, evo, u Srbiji? Evo, postali ste ministar prosvete, ili premijer drzave - sta su vasi koraci? Znam da je nefer pitanje, ali samo ilustrujem da mi taj primer ne deluje kao resenje primenjivo na sve situacije. Ne znam sta je pravo resenje, nemam pojma - ali imam osecaj da vi kritikujete ovo a nemate nikakvu validnu alternativu.

Hajde da cujem, gde gresim. Iskreno pitam - ne inatim se. Ja bih voleo da znam sta je resenje. Vi ste pametni, dobronamerni ljudi - kojim pravcem treba da krenemo?

@Relja

Da ne quote-ujem sad tu sliku sto si okacio - come on. To je bas ocigledno zezancija. Taj lik je running gag kroz film. Zaista ne vidim da je iko stavio tog lika iz politicke korektnosti, vec kao fazon. It's a joke. Tacno su mogli tu sliku da ubace u film, uklopilo bi se skroz.

I dalje ne vidim kako je to odgovor na moj komentar: evo, pitam te. Robert Downey Jr. uskoro, verovatno, nece vise glumiti Iron Mana. Isticu mu ugovori, verovatno se smorio, ima vec godina. U stripovima je novi Iron Man crna tinejdzerka. Ok, sigurno nije slucajno sto je crna tinejdzerka, ali sta tu tacno fali? Mislim, ono, dodata je da pokriju jos neke demografije, jasno, ali sta je usiljeno tu? Riba nosi Iron Man oklop koji je napravljen za njene proporcije. Iron Man oklop joj daje snagu. Ona je pametna i kao neki mali genijalac je i dobra je sa computers and shit. Sta je tu nerealno? Sta je tu pogresno? U Marvelovim stripovima su toliko menjali osobu iza kostima, ne znam jel znas da je jedno vreme Iron Man bio skroz drugi lik, dok je Tony bio u komi, valjda, ili tako nesto. Jel opala prodaja? Nije, naravno. Zato sto je od prvog broja cela poenta bila u odelu, ono, robots and rockets and shit, a ne u osobi unutra. Medjutim, sada kada u to odelo stave devojku, pa jos crnkinju - ej, frka. Ozbiljno, znas koliko ima tih blogova i postova na YT i sve to o tome kako je taj lik direktna politicka propaganda? Zovu je "biggest Marvel villain" i slicno. Vracam se na pitanje za vas dvojicu: treba izabrati novog lika da nosi Iron Man odelo kada Robert Downey Jr. prestane da glumi. Bice nov lik. Sta je resenje a da ne bude SJW momenat? Sta bi Finci uradili? Posto ako stave zenu - bice SJW. Jedino sto ja, onda vidim, kao resenje je ili da stave muskarca, ili da toliko jebeno opravdaju zenskog lika i napisu ga ne znam koliko kvalitetno, da ljudima "ne deluje usiljeno". Meni to malo nefer. Posto je za muskarca dovoljno bukvalno da stave brain-dead lutku unutra i niko se ne bi bunio. Bio bi los film, ali niko ne bi pominjao bilo kakav usiljeni politicki momenat kao razlog zasto je los.
« Poslednja izmena: 09.06.2018 20:58:54 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #95 poslato: 09.06.2018 21:20:41 »
Da ne quote-ujem sad tu sliku sto si okacio - come on. To je bas ocigledno zezancija. Taj lik je running gag kroz film. Zaista ne vidim da je iko stavio tog lika iz politicke korektnosti, vec kao fazon. It's a joke. Tacno su mogli tu sliku da ubace u film, uklopilo bi se skroz.

Nisam gledao film, nemam pojma. Samo mi je delovalo kao prikladno za ovu diskusiju.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #96 poslato: 10.06.2018 11:03:50 »
Mislim da ti prelazis preko cinjenice da su Finci, Norvezani, Danci, itd - dosta drugaciji od Italijana, Spanaca, Srba.... ja ne znam sta je tu razlog, da li su neki narodi religiozniji, da li klima, da li to sto nisu, khm, imali svi kolonije da eksploatisu vekovima pa ulazu te pare u infrastrukturu - ne znam - ali znam samo da nije isto. Siguran sam da ni njima ta ravnopravnost nije dosla iz jednog magicnog QUITE LITERALLY ALL IT TOOK resenja. NIJE. Ako to mislis, onda ignorises sve ono sto je bilo pre toga. Nije ni blizu tako jednostavno. Quite literally.

A zasto si siguran? Pa odakle je doslo? Mene malo nervira to nase "to je zbog turaka", "zbog komunista", "zbog Tita", "zbog raskrnice izmedju Istoka/Zapada ili Imperija", "nismo imali kolonije". Za Svedsku/Norvesku/Dansku jos moze covek da kaze da su imali neku imperiju, ili da su nasli gas/naftu, ali... sve je to BS u kontekstu Finske.

Do pre 100 godina Finska nije postojala. Bukvalno, sad su proslavili 100 godina postojanja. Posle WW2, 30 godina su imali efektivno polu-komunistickog diktatora u senci SSSR-a (Kekonen je bio na vlasti do 1982, dakle Tito 2). Do 1950 bili su agrarna zemlja (SFRJ je imala veci GDP od Finske, seriously). Pre toga su ih u WW2 iz (i)spalili I Rusi I Nemci. Pre toga su bili vojna krajina za borbu protiv Nemacke/Svedske. Pre toga su 700 godina bili izvor topovskog mesa za Svedsku imperiju, sa 0 autonomije, cak im je i jezik bio zabranjen. Pre toga su bili traperi u shumi. Nikada nisu imali nijednu koloniju, ni dijamante, ni zlato, ni naftu, multi-milijardske zajmove za obnovu/izgradnju i sl. Nisu cak ni u NATO-u. None of that shit. Samo beskrajne shume i jezera. Hell, Vuk Karadzic je umro PRE nego sto se PRVA KNJIGA pisana na Finskom pojavila.

Po svim tim kriterijumima, Finska bi trebalo da bude negde na nivou Afganistana (da se ne pravimo sad da su tamo "zene uvek bile smatrane jednakima" ili da su ti traperi u shumi praktikovali selektivno skupljanje otpada). Ajd' sad ti meni objasni, po tebi, koji je taj magicni sastojak koji je ipak rezultovao u tome da je Finska jedno od drustveno najnaprednijih drzava Evrope.
« Poslednja izmena: 10.06.2018 11:11:53 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #97 poslato: 10.06.2018 12:41:53 »
Daleko bilo da su filmovi bilo kakvo resenje. Ju ne. Ali mislim da to sto su bar skrenuli paznju na taj issue ima pozitivan efekat. Znas ono, ljudi cak ni ne primecuju nejednakosti. Imam dva primera: jedno je moj drugar koji je sad dobio cerku primetio - gleda natpis na Strandu: "veslacki klub za decake i devojcice" i bas konstatuje kako je poceo da uocava neke stvari. Zasto uvek decaci prvo? Nije to problem, naravno, ali to je 'default'. I zamisli onda neko napise "klub za devojcice i decake" i gomila ljudi to napadne kao SJW forsiranje necega. Tako meni deluju ove kritike stripova i filmova. Benigne stvari ljudi dozivljavaju kao SJW.

BTW Po MOM misljenju ovo je rezultat hipersensitivizacije, a ne pitanje jednakosti. Kao sto se uvek kaze "DAME i Gospodo", a ne "Gospodo i Dame". It's called social conventions. Ideologizacija cak i tih najbanalnijih stvari jeste SJW-ovanje radi SJW-ovanja i IMO uzasno kontraproduktivna u borbi za *stvarnom* jednakoscu - zapravo trazis tacke da bi pojacao/dokazao svoju ideolosku "nadmoc" i pripadnost "progresivnom klanu". Cest problem sa tim SJW diskusijama je sto je to diskusija morala. "Mi smo u pravu, i stoga vi gresite, nema tu nikakve demokratije, 'kompromisa' ili kritike da je neki od pristupa neadekvatan - sve je sveto sto je u ime [insert deity/moral goal here], a svako ko kritikuje, posto kritikuje sveti cilj, je konzervativac ili kontrarevolucionar". To jeste cest problem svih drustvenih revolucija, da su potpuno slepe na svoje greske i svoju opresiju. Komunizam, koji je NASTAO kao kritika izrabljivanja i nejednakosti, je sjajan primer kako "borba za napredak drustva" moze postati svoja antiteza forsiranjem dogmatske "jednakosti" i zloupotrebljavanjem tih dogmi da se obracuna sa politickim oponentima.

Citat
Sta je resenje a da ne bude SJW momenat? Sta bi Finci uradili? Posto ako stave zenu - bice SJW. Jedino sto ja, onda vidim, kao resenje je ili da stave muskarca, ili da toliko jebeno opravdaju zenskog lika i napisu ga ne znam koliko kvalitetno, da ljudima "ne deluje usiljeno". Meni to malo nefer. Posto je za muskarca dovoljno bukvalno da stave brain-dead lutku unutra i niko se ne bi bunio. Bio bi los film, ali niko ne bi pominjao bilo kakav usiljeni politicki momenat kao razlog zasto je los.

Sta je nefer? Sto zelis da proguras svoju agendu (makar iz dobre namere) menjajuci lik na nacin koji mozda drugim ljubiteljima lika smeta, pa se oni bune, sram da im udje fasisticka? Ne mozes da ignorises istoriju lika. Ako menjas lika na nacin koji drasticno utice na percepciju lika, vazi isto pravilo kao i za nauku "extraordinary claims require extraordinary evidence". Naravno da nisu isti kriterijumi ako pratis kolotecinu u odnosu na drasticne inovacije. Zato je mnogo lakse napraviti NOVE, autenticne likove (i price) pa onda mogu biti sta god zelis da budu, nego da izmenis lika. Zamisli da sutra neko napravi (novi reboot) Star Trek-a, i James T Kirk (sa sve istim imenom, NCC 1701) bude zena. Ne ono, drugi brod, drugi kapetan, ne, BAS TAJ J T Kirk. Ja razumem da je nekome kome je SJW-ovanje bitno to mozda i zvuci privlacno, ali realno.... Who. The. F. Needs. That. Zrtvujes lika i pricu zarad politickih ciljeva. Novi zenski kapetan, nek bude trandza, I don't care - ako mi se svidi prica i ako je gluma/produkcija dobra, go for it!

« Poslednja izmena: 10.06.2018 16:34:58 bear »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #98 poslato: 10.06.2018 16:35:09 »

Evo ti primer - neko u SPC uradi market research i kaze, vreme je da se modernizujemo, evo u 2018 Reboot crkvenom kalendaru Isus je romkinja. Tehnicki Biblija nema neki koherentan opis Isusa, a rasa kao koncept nije postojala u to vreme, a crtalo ga je milion artista na milion nacina u raznim rebootovima. Najbitniji deo oko Isusa je svakako superpowers i da je tata Bog - nije se tabao(/la) sa Rimljanima niti bio nekome tata. Sustina je love conquers all + super healing powers, ne vidim zasto to ne bi mogla biti zena, naprotiv.

Jel jasno zasto bi ovo bilo mnogo blize kulturnoj aproprijaciji, nego borbi za prava zena/manjina? I sad mene ti pitas "a kako da ubacimo da ipak Isus bude zena u 2018 a da ne ispadne SJW, a koliko god ga lose nacrtali kao muskarca, niko se ne bi bunio, mislim da je to nefer".

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #99 poslato: 10.06.2018 18:14:11 »

Evo ti primer - neko u SPC uradi market research i kaze, vreme je da se modernizujemo, evo u 2018 Reboot crkvenom kalendaru Isus je romkinja. Tehnicki Biblija nema neki koherentan opis Isusa, a rasa kao koncept nije postojala u to vreme, a crtalo ga je milion artista na milion nacina u raznim rebootovima. Najbitniji deo oko Isusa je svakako superpowers i da je tata Bog - nije se tabao(/la) sa Rimljanima niti bio nekome tata. Sustina je love conquers all + super healing powers, ne vidim zasto to ne bi mogla biti zena, naprotiv.

Jel jasno zasto bi ovo bilo mnogo blize kulturnoj aproprijaciji, nego borbi za prava zena/manjina? I sad mene ti pitas "a kako da ubacimo da ipak Isus bude zena u 2018 a da ne ispadne SJW, a koliko god ga lose nacrtali kao muskarca, niko se ne bi bunio, mislim da je to nefer".

Evo, neka ti bude, primer Iron Mana je los - mada, ne vidim kako, lik je bukvalno oklop a oklop je aseksualan. Niko ne menja Tonyju Starku pol, vec novi lik treba da preuzme njegovu tehnologiju. Ali ok - evo, pricas o novim likovima. Ray je novi lik, Captain Marvel i Wasp su zenski likovi i u stripovima, gomila novih zenskih likova u igrama nikad ranije nisu postojali. Sve su to ili vec postojeci zenski likovi koji se dovode iz stripova, ili NOVI likovi.

Pa ipak, za SVAKI od tih likova, imamo "to je SJW propaganda" komentar.

Vi ovde ste gundj gundj oko toga, pa vas zato pitam: ok, sta je resenje? Da samo odustanemo od zenskih superhero likova? Posto stalno se vrtimo u krug: Relja kaze da vi niste protiv zenskih superhero likova a opet se nesto prepiremo.

Evo koje ja opcije vidim, pa izaberite sta je vas stav po pitanju zenskih superheroja, da znam na cemu smo:

1. Ne treba da imamo zenske superhero likove zato sto je to SJW momenat. Men only.
2. Ok su zenski superhero likovi samo ako su napisani tako da taj tip lika odgovara zenskim karakteristikama (Super-Empathy Woman i Realistic-CyberFemale)
3. Ok su zenski superhero likovi, superhero filmovi su ionako jeftina zabava
4. None of the above, upisi sam _________________________________________

Pliz odgovori mi, posto ovo sto si napisao o kulturnoj apropriaciji nema veze s ovim sto ja pricam. Ko prica o SJW Isusu? Kakve to veze ima s jednom Ray iz SW ili sa Captain Marvelom - a i oko jedne i oko druge se dize taj "SJW forced" momenat koji meni nije jasan. Kao sto rekoh - vidim da nesto gundj-gundjate a nisam siguran oko cega tacno, a i posle 50 postova, imam osecaj da pricamo o razlicitim stvarima - posto se ja nacelno slazem sa vecinom stvari koje si ti iznad napisao, a opet se raspravljamo vec tri strane.
« Poslednja izmena: 10.06.2018 18:16:39 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Achos

• Dominator
  • official teta bester
« Odgovor #100 poslato: 11.06.2018 09:16:53 »
Zapravo, Isus jeste bog. Sveto trojstvo otac-sin-duh. Manifestacija bozja na zemlji. ;)
Pa to mozda nije dobar primer.
Hehe, mozda bi bolji bio Muhamed, but who wants to go down that road.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #101 poslato: 11.06.2018 12:40:58 »
1. Ne treba da imamo zenske superhero likove zato sto je to SJW momenat. Men only.
2. Ok su zenski superhero likovi samo ako su napisani tako da taj tip lika odgovara zenskim karakteristikama (Super-Empathy Woman i Realistic-CyberFemale)

2.5 Moraju da budu uverljivi likovi. Uverljivi ne u smislu "zena je domacica, pa je uverljiva samo u ulozi domacice", nego u smislu da ne budu "kako je mali perica zamislio da jaki zenski likovi izgledaju/razmisljaju". Ne treba glavna odlika/karakteristika da bude "zena", inace je karikatura, isto kao sto su i ti "full-testosteron muskarci" karikature. Yeah, those suck, too.

Ako zelis da ti karakteri budu dobri, i jednaki u tom ekosistemu, moraju da se izbore svojim kvalitetom i osvajajuci (ili stvarajuci, nebitno) svoju publiku. Inace si na onom slippery slope-u ideoloske umetnosti i zabave.

Citat
Pliz odgovori mi, posto ovo sto si napisao o kulturnoj apropriaciji nema veze s ovim sto ja pricam. Ko prica o SJW Isusu? Kakve to veze ima s jednom Ray iz SW ili sa Captain Marvelom - a i oko jedne i oko druge se dize taj "SJW forced" momenat koji meni nije jasan.

Samim tim sto ima tradiciju i istoriju "kako se radi/izgleda" od 80+ godina za superheroje (40+ za SW), ima neku svoju (sub)kulturu, potencijal (opasnost?) kulturne aproprijacije postoji. Mozda nije toliko "jako" kao Isus, ali svejedno, postoji.

Evo ti primera:

Captain Euro. Znaci, nema lika sa manje harizme i sa kojeg vise vristi "FAAAAKE SUPERHERO". Ja prvi cu reci da je "ideoloski" to sjajan lik, zalazem se za sve sto se i on zalaze, zivela (reformisana) EU, pravda, diplomatija pre mishitja, etc. Ali, dzizus, koliko ovo suckuje na koliko nivoa. I sad ljudi koji su za (ideoloski) takve likove kazu "ali ako moze da bude Kapetan Amerika, zasto ne moze Kapetan Euro", "zasto moraju Evropski superheroji uvek da budu u senci Americkih" i "zar nije lepo da i Evropljani imaju svog uzora", i sve to stoji ali ne menja cinjenicu da je karakter shit. As is. Nula harizme, nula inovativnosti, i, last but not least, nula od crteza. Ne zato sto je Cap toliko dobar lik (mada, ruku na srce, od ovog Euroa jeste), ali ako vec radis ovakav rip-off iz cisto politicke motivacije, bar uradi to kako treba. Ima toliko sjajnog Evropskog stripa, zasto moras da pravis los americki/Marvel/DC ripoff. Kada jednom "padne" taj suspension of disbelief, onda sve smeta. Sto je plav, sto je zena, sto je beo, sto nije beo, sto ima kapicu, sto nema kapicu, younameit.

E sad, za konkretno karaktere koje si spomenuo - ja sa Rey nemam problema. Ono, nije me nesto posebno dojmila, mislim da ce nekima biti cool, ali nije me nerviralo, niti mi je problem sto je zena or whatever. Meni su Kylo i Finn bili bolji likovi, ali mozda radi subconscious bias, ne znam. Greske su bile vise scenarijske (eto tako odjednom smo naucili da imamo force). Onaj zenski stormtrooper oficir... Vasted potential of the year. Taman sam se ponadao da ce napraviti nesto od lika, a ono corak. Opet, nije problem u tome sto je zena, daleko od toga, vec jednostavno scenario. Isto i za onu roze kapetanicu sto spuca brod u onaj destroter ili sta je - ne smeta sto je zena, vec sto je lik glup. Naravno onda svaki put kada uradis tako nesto onda opasno strada taj suspension of disbelief i onda ide ono "jel' glup lik jer jer scenarista glup, jel' mu to studio naredio, garant nije bila ni zena u prvoj verziji", i eto nas u anti-SJW modu. Pri cemu nista od toga nema veze sa tim koliko volimo/postujemo/borimo se za zene. Biti zena nije izgovor za biti slab lik (i da, nije ni za muskarce, ali za njih je ustanovljeno lore-om da mogu da imaju mozak velicine kikirikija).

Captain Marvel... Nemam pojma ko je. Vidim sliku, crtez mi izgleda OK, ali nemam neko misljenje.

E sad sto se tice hejta. Ignore it. Kazem, ima istorije koju menjas, tako da ce biti ljudi kojima se to nece svideti. Evo, recimo ubace indijskog superheroja koji ima svastiku na chelu. I sad, to jeste autenticno, ali imamo taj kulturoloski bagaz da mi asociramo svastiku sa necim drugim, i samim tim sanse su da ce nekome to smetati. Najbolji lek - ignorisati. Ako je lik dobar i moze da nadje/motivise svoju publiku, koga briga da se nekome ne svidja. Ono, kao da moramo Prodigy nekako da modifikujemo da se svidja nasim roditeljima. Ako je prodigy dobar, vremenom ce preci u mainstream i slusace ga svako, if not, ostace nisha, all cool, nema potrebe posvecivati previse paznje "zasto nije SAV materijal na ovome svetu pravljen za MENE" hejtu.

Zapravo, Isus jeste bog. Sveto trojstvo otac-sin-duh. Manifestacija bozja na zemlji. ;)
Pa to mozda nije dobar primer.

Hej, ako je reboot, ne moraju da se drze istog origin-story-ja, to jeste poenta reboota ;)
« Poslednja izmena: 11.06.2018 13:41:06 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #102 poslato: 11.06.2018 13:33:51 »
Bokte, odakle ti ovaj Cap Euro bear! It's hilarious.

Naravno, pošto nećeš moći da nađeš ekvivalentno bedan primer u za ženskog superheroja u mainstreamu, Ivan će proglasiti ovo za neubedljiv argument.
 :)
« Poslednja izmena: 11.06.2018 13:40:55 Relja »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #103 poslato: 11.06.2018 14:03:33 »

2.5 Moraju da budu uverljivi likovi. Uverljivi ne u smislu "zena je domacica, pa je uverljiva samo u ulozi domacice", nego u smislu da ne budu "kako je mali perica zamislio da jaki zenski likovi izgledaju/razmisljaju". Ne treba glavna odlika/karakteristika da bude "zena", inace je karikatura, isto kao sto su i ti "full-testosteron muskarci" karikature. Yeah, those suck, too.

E dobro, to sam cekao. Ok, ako te jednako nerviraju i povrsni muski likovi koliko i ti zenski nerealni - onda u redu. Mada, odmah da ti kazem - svi likovi u superhero filmovima su “kako je mali perica zamisljao heroje” - a nesto ne vidim da se bilo ko ranije bunio da je u pitanju neka politika ili bilo sta “na silu”. Moje pitanje je zasto je povrsni zenski lik SJW, a povrsni muski lik nije?

Ili hajde ovako da kazem - ako povrsni likovi odjednom postanu problem i politicko forsiranje kada su zenski, a ranije niko nije ni razmisljao o tome - onda je to pogresno, ma koliko bili svi protiv povrsnih likova. Ne znam da li razumes sta kazem.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #104 poslato: 11.06.2018 15:10:04 »
E dobro, to sam cekao. Ok, ako te jednako nerviraju i povrsni muski likovi koliko i ti zenski nerealni - onda u redu. Mada, odmah da ti kazem - svi likovi u superhero filmovima su “kako je mali perica zamisljao heroje” - a nesto ne vidim da se bilo ko ranije bunio da je u pitanju neka politika ili bilo sta “na silu”. Moje pitanje je zasto je povrsni zenski lik SJW, a povrsni muski lik nije?

Ili hajde ovako da kazem - ako povrsni likovi odjednom postanu problem i politicko forsiranje kada su zenski, a ranije niko nije ni razmisljao o tome - onda je to pogresno, ma koliko bili svi protiv povrsnih likova. Ne znam da li razumes sta kazem.

Meni je Rey iz novih filmova identicno losa kao mali Anakin. I on je bio super sposoban "nezasluzeno" (pravi droide, pobedjuje u trci u kojoj ni jedan covek nikad nije pobedio, unistava maticni brod fighterom u koji je prvi put seo u zivotu...). Jbg, the Force (ili scenaristi) works in misterious ways...
« Poslednja izmena: 11.06.2018 15:25:11 Igor »
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams