Autor Tema: Clive Barker  (Pročitano 12661 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
Clive Barker
« poslato: 29.10.2005 20:21:08 »
Moram da priznam da mi je malo cudno sto nigde ne vidim topic o njemu...Zar niko ne nalazi njegove knjige i price dovoljno zanimljivim da pise o njima? Pa u to prosto ne mogu da poverujem!  :D

Ja upravo zavrsavam prvu knjigu Imajice (posto kupih u dva dela umesto sve lepo da imam u jednoj knjizi) i Barker me odusevljava po ko zna koji put (inace imam naviku da bar jednom godisnje procitam "Veliku i taju predstavu" i "Evervil", tek da se podsetim o cemu je tu rec). Imajica jeste malo razvucena, to priznajem, ali su Barkerov stil i neiscrpna masta odlicna kompenzacija i veoma vredni da se ima strpljenja da se iscita knjiga od preko 1000 stranica.

I tako...Bolje da prekinem da se odusevljavam dok je vreme inace napisah ja knjigu  :)

Trance-and-dance,
e.

Van mreže kathryn

• Illuminator
Clive Barker
« Odgovor #1 poslato: 29.10.2005 21:32:06 »
citala sam jednu njegovu knjigu davno....sad ne mogu da se sjetim kako se zove, al se sjecam da je bila ok.... :D
inside everybody's hiding something...

Na mreži Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Re: Clive Barker
« Odgovor #2 poslato: 30.10.2005 01:23:17 »
Citat: "Endymion"
Moram da priznam da mi je malo cudno sto nigde ne vidim topic o njemu...Zar niko ne nalazi njegove knjige i price dovoljno zanimljivim da pise o njima? Pa u to prosto ne mogu da poverujem!  :D

Ako se ja ne varam, Clive Barker je horror, a ne SF pisac...

Van mreže tengen

• Illuminator
    • Tengen Go Forum
« Odgovor #3 poslato: 30.10.2005 10:09:49 »
Citat: "Relja"

Pa, premesti topik u Fantastiku, tamo gde je i King.  :wink:
Svemu mogu da odolim osim iskušenjima

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
« Odgovor #4 poslato: 30.10.2005 10:24:37 »

Ne varas se, nego sam topic stavio ovde posto sam video da je i King tu, a kako inace nema dela za horor.

Trance-and-dance,
e.

Na mreži Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #5 poslato: 30.10.2005 10:41:46 »

Ne varas se, nego sam topic stavio ovde posto sam video da je i King tu, a kako inace nema dela za horor.

Na snazi je dogovor u Photon Tide-u da se nećemo baviti hororom ili da ćemo bavljenje istim držati na minimumu. Kako nam Statut kaže, bavimo se naučnom fantastikom, fantastikom i fantazijom. Nema pomena hororu. A ja bih voleo da tako ostane. Što ne znači da ću braniti nekome na forumima da priča o hororu. Recimo da je forum o fantaziji prikladno mesto za to.
Premestiću ovu raspravu tamo.

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
« Odgovor #6 poslato: 30.10.2005 11:07:07 »
Na snazi je dogovor u Photon Tide-u da se nećemo baviti hororom ili da ćemo bavljenje istim držati na minimumu. Kako nam Statut kaže, bavimo se naučnom fantastikom, fantastikom i fantazijom. Nema pomena hororu. A ja bih voleo da tako ostane. Što ne znači da ću braniti nekome na forumima da priča o hororu. Recimo da je forum o fantaziji prikladno mesto za to.
Premestiću ovu raspravu tamo.

Ok, nisam znao. Ali s druge strane, Barkerove knjige kao sto su "Imajica" i "Weaveworld" su mnogo vise fantasy nego horror (mada ima elemente).

Trance-and-dance,
e.

Na mreži Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
« Odgovor #7 poslato: 30.10.2005 11:52:26 »

Ok, nisam znao.

Kako bi znao kad nigde nismo napisali :) To je naš interni dogovor. Kao što rekoh, no big deal, nije to kao neki taboo ili da će neko nekoga juriti vilama zbog toga.

Ali s druge strane, Barkerove knjige kao sto su "Imajica" i "Weaveworld" su mnogo vise fantasy nego horror (mada ima elemente).

Pa, ni Stiven King po meni nije baš neki horor. Ne znam zašto ga ljudi tako karakterišu. Ni Alien mi nije horor. Meni je to SF.

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
« Odgovor #8 poslato: 30.10.2005 13:13:35 »
Kako bi znao kad nigde nismo napisali :) To je naš interni dogovor. Kao što rekoh, no big deal, nije to kao neki taboo ili da će neko nekoga juriti vilama zbog toga.

Moc telepatije i teleportacije su cudo jedno ali samo kada su razvijeni u potpunosti...Kod mene nisu pa te stoga nisam znao....Dammit!  :wink:

Trance-and-dance,
e.

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
« Odgovor #9 poslato: 30.10.2005 13:15:18 »
Pa, ni Stiven King po meni nije baš neki horor. Ne znam zašto ga ljudi tako karakterišu. Ni Alien mi nije horor. Meni je to SF.

Kako to? Meni je "It" paradigma za horor. Za ostalo ne bih znao jer Kinga u stvari bas i ne volim, sem vec pomenute knjige.

Trance-and-dance,
e.

Van mreže Draza

• Dominator
    • http://www.art-anima.com
« Odgovor #10 poslato: 30.10.2005 18:10:04 »

Dobro, ja sam u srednjoškloskim danima čitao njegove priče objavljene u "Knjigama krvi", jednu od njih i posedujem, a zbog periodičnog čitanja nanovo i nanovo, nalazi se u prilično jadnom stanju. Međutim, stvarno nemam šta da kažem o njemu. Podseća me na Kinga, ali izvitoperenijeg, mračnijeg. Ne libi se da u svojim pričama prikaže najodurnije gadosti, što po meni nije odlika kvalitetnog horor pisca, a u "borbi dobra i zla" favorizuje ovo drugo. U javnosti pokušava da se predstavi kao mračnjak, što u krajnoj liniji verovatno i jeste postao, nakon svih ovih godina provedenih u žanru. Dobar je pisac, koncizan... i poput nešto starijeg kolege Kinga - komercijalan.

Međutim u njegovim pričama nešto nedostaje, često gube osnove u stvarnosti. Ako je osnovna svrha horora da uplaši, ne vidim kako će se to postići, ukoliko priča ne teče u nekoj paraleli sa stvarnošću, već se ozbiljno od nje udaljava. E, tu se onda pribegne morbidnostima... Što mene stvarno nervira.

Ali, dobro, treba ga razumeti, čovek živi od pisanja, a inspiracija nije neiscrpna... :wink:

Van mreže MIKIMIKI

• Terminator
Clive Barker
« Odgovor #11 poslato: 01.11.2005 10:18:51 »
procitao sam samo Utkani svet, a u njemu se pojavljuju i elementi epske fantastike. SF i horor ni blizu.

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
Clive Barker
« Odgovor #12 poslato: 15.01.2006 11:31:04 »
Citat: "MIKIMIKI"
procitao sam samo Utkani svet, a u njemu se pojavljuju i elementi epske fantastike. SF i horor ni blizu.

Naravno da nema SFa! To bi bilo previse, zaista  :D  Mada moram da se ne slozim po pitanju horora - ipak tu ima nekih delova koji podsecaju na Knjige krvi...

Trance-and-dance,
e.

Van mreže Endymion

• Recruit
  • *
« Odgovor #13 poslato: 15.01.2006 11:33:53 »
Citat: "Draza"
Međutim u njegovim pričama nešto nedostaje, često gube osnove u stvarnosti. Ako je osnovna svrha horora da uplaši, ne vidim kako će se to postići, ukoliko priča ne teče u nekoj paraleli sa stvarnošću, već se ozbiljno od nje udaljava. E, tu se onda pribegne morbidnostima... Što mene stvarno nervira.

A meni se upravo te morbidnosti svidjaju  :twisted: Jos ako je u pozadini muzikica kao Ghreg on Earth ili Xenomorph, zagarantovani su zanimljivi snovi  :lol:

Trance-and-dance,
e.