Autor Tema: Google Stadia  (Pročitano 3164 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
Google Stadia
« poslato: 20.03.2019 11:43:08 »

Veoma fino zamisljeno, i imaju mozda najbolji shot da ponude cloud gaming za sve.

Za koliko godina ce ovo stici kod nas? :D

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Odg: Google Stadia
« Odgovor #1 poslato: 20.03.2019 18:15:24 »
Znači u suštini striming sa moćne mašine negde? Mora da ima nekog laga tu

Van mreže Igor

• Dominator
« Odgovor #2 poslato: 20.03.2019 19:30:51 »
Ja sam koristio Liquidsky koji je radio na istu foru i lag je bio u nivou malo losijeg bezicnog misa...
"Let us think the unthinkable, let us do the undoable, let us prepare to grapple with the ineffable itself, and see if we may not eff it after all." - Douglas Adams

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #3 poslato: 20.03.2019 20:53:11 »
Više puta je ovo pokušavano, ima laga ali nije strašno (više je postao problem što 4K gaming postaje mainstream, a za to bad bas treba bandwidtha). Svi ti prethodni servisi su ili pukli ili ostali niche zbog licenciranja samih igara. Ako to reše, može biti zanimljivo. Uvek sam mislio da će Apple prvi da krene u ovo polje.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #4 poslato: 20.03.2019 22:22:17 »
Google kaze da je potrebano 25mbits za 4K60 stream.

Sony i MS zasnivaju svoje cloud servise na konzolnom hardveru, guraju u rackove maticne ploce od PS3/PS4/Xbox One S konzola. Stadia je ipak zasnovana na PC-u, moci ce ludje stvari da rade sa tim.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #5 poslato: 21.03.2019 01:47:13 »
Sad slusam… Sve aplikacije moraju da se imaju specijalnu Linux verziju da bi radije na ovome? Multiplayer bez crossplay-a? Ovo izgleda sve vise kao jedna od Google stvari koje ce big G da canceluje za 2 godine ili da lopata pare partnerima da bi pravili verzije za ovo...

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #6 poslato: 21.03.2019 09:11:40 »
Zar nisu rekli da ce podrzati crossplay [ako druge platforme budu willing]?

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #7 poslato: 21.03.2019 10:11:20 »
Nene - rekli su da će biti cross platform. As in, Stadia radi na Windowsu, Chrome-u, Chromecast-u, Androidu... Ali što se tiče crossplaya ovo je potpuno nova platforma (as in - nije PC). Naravno nije da ne može, ali mora svako da implementira i dozvoli... Have fun. Also, Steam I ostale igre isto možeš da okačis o rep.

Van mreže twist

• Dominator
« Odgovor #8 poslato: 21.03.2019 12:18:20 »
Davno (~2009) sam probao Batman: Arkham Asylum na 10mbit-a nekoj platformi koja je strimovala igre i nije bilo lose. Naravno da je bilo laga i misim da je moralo na 720p da se strimuje da bi bilo podnosljivo.
Ovo je jako dobro resenje za demo/trial varijante i delimicno za single player igre. Za multipayer sam jako skeptican, crossplay ili ne.
You underestimate my propensity for acting on a whim, Dan. I might kill you just for the sheer cosmic perversity of the act.

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #9 poslato: 21.03.2019 12:56:17 »
ali mora svako da implementira i dozvoli... Have fun.

Pa naravno, tako je bilo do sada, tako ce biti i na Stadiji. Ako dev hoce, sami ce implementirati MP crossplay na svim platformama gde to mogu [jedini roadblock ovih dana je PlayStation, oni daju dozvolu samo za PS4<>PC, i pod pritiskom javnosti sporo daju sire dozvole ponekim igrama [za sada samo Fortnite i valjda Rocket League]].

Davno (~2009) sam probao Batman: Arkham Asylum na 10mbit-a nekoj platformi koja je strimovala igre i nije bilo lose. Naravno da je bilo laga i misim da je moralo na 720p da se strimuje da bi bilo podnosljivo.

Ko hoce da proba, moze na PC-u ili PS4 da upali 7-day trial PSNow-a. Nedavno su podignuti serveri u Italiji, mislim da nikad blize nismo imali servere za bilo koji streaming servis. :D  U ponudi imaju preko 600 PS3+PS4 igara.
« Poslednja izmena: 21.03.2019 12:59:15 DieH@rd »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #10 poslato: 21.03.2019 15:28:08 »
Ovo je jako dobro resenje za demo/trial varijante i delimicno za single player igre. Za multipayer sam jako skeptican, crossplay ili ne.

Also, brzin first-person (pogotovo shooteri) su mnogo osetljiviji na lag. Zato su verovatno I ovde demo-ovali uglavnom Assassin's Creed I neke 3rd person/platform stvari, jer se tamo najmanje oseti. Ako igras strategije, Diablo, Civ, stagod, nema zime.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #11 poslato: 21.03.2019 15:42:53 »
ali mora svako da implementira i dozvoli... Have fun.

Pa naravno, tako je bilo do sada, tako ce biti i na Stadiji. Ako dev hoce, sami ce implementirati MP crossplay na svim platformama gde to mogu [jedini roadblock ovih dana je PlayStation, oni daju dozvolu samo za PS4<>PC, i pod pritiskom javnosti sporo daju sire dozvole ponekim igrama [za sada samo Fortnite i valjda Rocket League]].

Da, ali ovo je ceo… friggin… novi… ekosistem. Malo mi se cini da pojednostavljujes taj ekosistemski ugao. Znam koliko sam znoja i krvi trosio da nabedjujem ljude da portuju/rekompajliraju aplikacije upravo zbog "pritiska javnosti", a krajnji rezultat je bio - pa... Ako MS plati.. Uradicemo neki half-assed port... Preko podizvodjaca. Biz/$$$ je svakako na ovim drugim platformama. Ako ovo postane nesto veliko i krene $$$, onda ce biti druga prica.

Da je ovo samo PC virtualizacija (kao Geforce Now, ili Parsec - koji i mi koristimo u HP-u), sve bi bilo jasno, ali ovako kako je opisano, poslovni model im ide nasuprot svemu.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #12 poslato: 22.03.2019 09:13:05 »
Evo, sad citam da ce Stadia launchovati u US, UK i Canada valjda. Verovatno ce stici u jos zemalja ubrzo.... a u Srbiju? Ocekujem za 7 godina.

Zivimo u cudnom vremenu kada se fizicki hardver brze prosiri globalno nego digitalna usluga.
« Poslednja izmena: 22.03.2019 09:18:57 Ivan »
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 4K HDR
  • Dominator
« Odgovor #13 poslato: 22.03.2019 11:56:50 »
I "zapadna evropa" ce biti u tom prvom talasu.

Ako zaista urade ono sto su hintovali na GDC prezentaciji, da ce staviti Stadiju na sve edge node lokacije, onda bi lag trebao biti OK i za nas. Google ima edge servere u Zagrebu, Budimpesti i Sofiji.

Zivimo u cudnom vremenu kada se fizicki hardver brze prosiri globalno nego digitalna usluga.
A ovo nije istina u nekim situacijama, npr MS lansirao Xbox One totalno glupavo. Imali su jako cudan tiered approach, lansirali su konzolu u malo zemalja i sporo su se sirili [pored sve propratne bruke sa promenom nacina poslovanja, cupanja kinect-a da se smanji cena i sl].  Konzola je lansirana krajem 2013, a neke [velike] drzave su dobile konzolu tek sledeceg septembra [Japan,  Rusija, velik deo istocne evrope, delovi azije i juzne amerike]. It was a clusterfuck.
« Poslednja izmena: 22.03.2019 12:01:11 DieH@rd »

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #14 poslato: 25.03.2019 11:30:41 »
Evo, sad citam da ce Stadia launchovati u US, UK i Canada valjda. Verovatno ce stici u jos zemalja ubrzo.... a u Srbiju? Ocekujem za 7 godina.

Nema neke razlike. Hardver je lakši samo u pravnom smislu jer se radi pobl istim pravilima kao što se radio i pre 50 godina. Smartphone, pisaća mašina, same thing. Servisi su problematicniji jer su "relativno" noviji pa je neke stvari teže razjasniti. Evo napred Stadia - kako će da se na to ubira porez, ako ti igraš, jel' to Srpski porez, Hrvatski (gde je možda server i gde se stoga "odigrava" igra), USA gde je G baziran, ili Kajmanska ostrva gde (lupam) G Pere pare... Kod fizičke robe taj put je mnogo lakše propratiti.
« Poslednja izmena: 25.03.2019 11:33:01 bear »