Autor Tema: Google Stadia  (Pročitano 2244 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bear

• Dominator
Odg: Google Stadia
« Odgovor #15 poslato: 26.03.2019 10:37:00 »
Uvek sam mislio da će Apple prvi da krene u ovo polje.

I stand corrected - evo anemičnog Apple pokušaja da counteruje:

https://www.apple.com/newsroom/2019/03/apple-introduces-apple-arcade-the-worlds-first-game-subscription-service-for-mobile-desktop-and-the-living-room/

Očekivao sam nešto više :(

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #16 poslato: 16.10.2019 12:02:58 »
Available November 19th.

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #17 poslato: 16.10.2019 12:35:16 »
Naravno ne kod nas.

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #18 poslato: 16.10.2019 20:51:02 »
Available November 19th.

Dobio sam founder subscription invite, ali... Sto vise gledam, manje me inspirise. Ako nekome treba, mogu da prosledim, ali verovatno nema smisla zbog IP zavrzlama/VPN overhead-a.

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #19 poslato: 16.10.2019 23:56:07 »

Sto anemicno? Super su igre. Jel anemicno zato sto je Apple ili zato sto nisi ciljna grupa?
www.madheadgames.com
facebook.com/madheadgames
twitter.com/madheadgames

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #20 poslato: 16.10.2019 23:58:58 »
Naravno ne kod nas.

A sta tacno radi kod nas (legalno i zvanicno)? Game Pass - ne. PSN - ne. Nintendo Eshop - ne. Apple App Store - ne.

Vise ne znam sta me vise nervira - sto smo bas tolika rupcaga ili sto te firme bas nece ni malo da se potrude, izgleda.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže DieH@rd

• Living in 1080p
  • Dominator
  • :-/ Prosuo sam sok na tastaturu... :-/
« Odgovor #21 poslato: 17.10.2019 00:09:45 »
Nece da se potrude zato sto smo rupcaga, i ostacemo rupcaga. 

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #22 poslato: 17.10.2019 00:49:14 »
Nece da se potrude zato sto smo rupcaga, i ostacemo rupcaga. 

True.
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #23 poslato: 17.10.2019 03:54:48 »

Sto anemicno? Super su igre. Jel anemicno zato sto je Apple ili zato sto nisi ciljna grupa?

Zato sto imaju najbolji (non-console) ekosistem, a ovo sto su obznanili je, pa tu negde izmedju Steam-a i Xbox Game Pass-a za Apple svet. Nema novog hardvera, nema drugacije paradigme ni sa aspekta igara ni sa aspekta usluge (Stadia i PS Now bar imaju taj streaming aspekat).

To sto je Apple - I don't care, nisam hejter. Kao sto rekoh, kad urade pravu stvar, ja nemam problema sa Appleom i trosim $$$ na Apple proizvode. Vrlo rado i dugo sam koristio iPod touch za portabl gaming ~2010 (prakticno sve dok nisu stali da updateuju iOS za njega), posle toga sam par godina imao iPad (dok mi ga nije odmenio Surface). Uzeo sam i mini BT tastaturu i magic trackpad jer su sjajni.

Ja nikome nisam ciljna grupa sto se tice gaminga (previse sam casual/mobile oriented) tako da nisam siguran sta time hoces da kazes - sve sto me zanima je ko od tih firmi radi nesto novo i interesantno, sa cisto trzisno-tehnoloskog aspekta. Evo, ni Nintendu (Switch-u) nisam ciljna grupa, ali mislim da su svojevremeno uradili sjajan posao na trzistu prezasicenim F2P tablet/phone-igrama - odlicne igre, malo i HW novina/inovacije da ne bude bas telefon kojem smo dodali dva dugmeta i onda je to sad konzola...

Apple ima (je imao?) odlicnu sansu da disruptuje console gaming, jer ima sjajan komercijalni SW ekosistem i distribuciju, mnogo bolji reach od console-only firmi tipa Sony i Nintendo. Microsoft ima dobar komercijalni gaming ekosistem, i pravi razni hardver, ali je previse investiran u XBox da previse menja poslovni model. Google realno nema neki komercijalni SW (pa stoga ni gaming) ekosistem, a Amazonovo HW prisustvo je minimalno. Zato sam ocekivao nesto vise/revolucionarnije, to je sve.
« Poslednja izmena: 17.10.2019 04:02:32 bear »

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #24 poslato: 17.10.2019 08:20:21 »

Apple ima (je imao?) odlicnu sansu da disruptuje console gaming, jer ima sjajan komercijalni SW ekosistem i distribuciju, mnogo bolji reach od console-only firmi tipa Sony i Nintendo. Microsoft ima dobar komercijalni gaming ekosistem, i pravi razni hardver, ali je previse investiran u XBox da previse menja poslovni model. Google realno nema neki komercijalni SW (pa stoga ni gaming) ekosistem, a Amazonovo HW prisustvo je minimalno. Zato sam ocekivao nesto vise/revolucionarnije, to je sve.

Pa ok, I guess, ali mi to deluje kao wishful thinking. Mislim lepo to zvuci, ali na kraju dana it’s about content i to je ono gde Sony i Nintendo imaju fransize i developere. I tu nikakav novi hardver ili metod distribucije ne moze nista: ljudi hoce da igraju Maria ili God of War, a kako to igraju im je manje bitno.

Tako da, posto Apple niti ima fransize niti developere, pretpostavljam da im je najpametnije bilo da bas idu na mobile gaming. Upravo to - bas ne idemo na one koji hoce nov hardver za gaming, idemo na one sto imaju telefon u dzepu i igraju male, mobilne igre. Svakog smara f2p model, evo ti alternativa. Ja znam gomilu ljudi koji su bas u tom fazonu: super, sad mogu da igram igre na telefonu bez oglasa i hard/soft currency-ja i tajmera i slicnih stvari. Kontam da je to ogromno trziste.

Ovako, ovo sto ti kazes, to bih ja mozda vise voleo, ali nesto ne vidim da bi to imalo efekta bez da je Apple izasao sa nekim svojim meganaslovom. Tipa da su otkupili Halo i rekli: e sad je ekskluzivan na Apple Console (tm) (kao sto je to bio obrnut slucaj kada je Halo trebao da bude Mac igra pa zavrsio u MS rukama). Mozda je Apple to i mogao da uradi, da kupi nekog megadevelopera, ali ni tu nema garancija. Mislim da im je ovaj jednostavan pristup najbolji: e imamo telefone i iPade, imamo gomilu ljudi koji igraju takve igre - evo servisa koji nudi takve igre ali odlicne i bez skrivenih troskova i f2p momenata.

No, dobro, otkud znam.
« Poslednja izmena: 17.10.2019 09:28:36 Ivan »
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames

Van mreže bear

• Dominator
« Odgovor #25 poslato: 18.10.2019 00:50:08 »
Pa ok, I guess, ali mi to deluje kao wishful thinking. Mislim lepo to zvuci, ali na kraju dana it’s about content i to je ono gde Sony i Nintendo imaju fransize i developere. I tu nikakav novi hardver ili metod distribucije ne moze nista: ljudi hoce da igraju Maria ili God of War, a kako to igraju im je manje bitno.

Trziste se moze disruptovati generalno na dva nacina - na what i na how. Apple je IMO generalno slab na what (tu bi spadao i content), ali je tradicionalno bio sjajan na how i na tome je preokretao trziste. Primera radi, iPhone isto nije imao content. Sajtovi nisu radili ("nema Flash"), aplikacije nisu postojale prakticno do trece generacije, Nokia je imala store, cak dedikovane gaming uredjaje i ekosistem (NGage) godinama pre Apple-a. Pa ipak - *how* samih Apple uredjaja je bio dovoljan da preokrene tu sliku. Isto tako i za tablete. Tableti su postojali i pre iPad-a, content koji jeste postojao nije bio za iPad, ali iPad je bio dovoljno dobar u tom how segmentu da stvori svoj ekosistem.

Citat
Tako da, posto Apple niti ima fransize niti developere, pretpostavljam da im je najpametnije bilo da bas idu na mobile gaming. Upravo to - bas ne idemo na one koji hoce nov hardver za gaming, idemo na one sto imaju telefon u dzepu i igraju male, mobilne igre. Svakog smara f2p model, evo ti alternativa. Ja znam gomilu ljudi koji su bas u tom fazonu: super, sad mogu da igram igre na telefonu bez oglasa i hard/soft currency-ja i tajmera i slicnih stvari. Kontam da je to ogromno trziste.

To bi mi nosilo vodu da nema bukvalno SVAKO istu tu spiku. Ovako kako si opisao, to zvuci "ej, pa to je bas dobra alternative Google Play buvljaku...", except...

https://play.google.com/about/play-pass/

Introducing Google Play Pass
Your pass to hundreds of awesome games and apps, completely free of ads and in-app purchases. All for just $4.99/month.

A to cak nije Stadia, koja dodaje ceo taj cloud-streaming segment - videcemo naravno hoce li to biti dovoljno dobro za gaming, ali barem nesto menja konceptualno (streamujes, pa ne treba da imas neki monstre HW za ultra details, mozes transparentno da nastavis na drugom uredjaju - ne ovo kao u Arcade-u, da kao snimis pa igras dalje na drugom uredjaju, nego bukvalno live switch u bilo kojem momentu).

Ovako, malo je "also ran". Ne vidim ni what ni how da je nesto specijalan, zato sam i rekao "anemican pokusaj". Siguran sam da je nekome ko je u Apple svetu ovo fino, ali opet... Nadao sam se da ce, upravo zbog Apple strateske prednosti u ovom segmentu uraditi nesto mnogo ozbiljnije/revolucionarnije - stajaznam, nesto sto bi me mozda nateralo da uzmem jos nesto Appleovo.

Citat
Ovako, ovo sto ti kazes, to bih ja mozda vise voleo, ali nesto ne vidim da bi to imalo efekta bez da je Apple izasao sa nekim svojim meganaslovom. Tipa da su otkupili Halo i rekli: e sad je ekskluzivan na Apple Console (tm) (kao sto je to bio obrnut slucaj kada je Halo trebao da bude Mac igra pa zavrsio u MS rukama). Mozda je Apple to i mogao da uradi, da kupi nekog megadevelopera, ali ni tu nema garancija. Mislim da im je ovaj jednostavan pristup najbolji: e imamo telefone i iPade, imamo gomilu ljudi koji igraju takve igre - evo servisa koji nudi takve igre ali odlicne i bez skrivenih troskova i f2p momenata.

Kazem, to bi moglo da prodje da Google nema bukvalno isti servis - and then some. Microsoft isto ima to u svom segmentu odavno preko Valve-a, a u cross-OS/device formi u novije vreme sa XBox Game Pass-om (jedino sto je zasad PC + XBox, ali su bili jasni da dugorocno zele da budu OS/MS agnostic).

Apple sa druge strane u svom materijalu upravo naglasava ovo sto ti kazes da nece - ekskluzivni mindblowing content:

With a subscription to Apple Arcade for $4.99 per month, users get unlimited access to the entire catalog of over 100 new, exclusive games, all playable across iPhone, iPad, iPod touch, Mac and Apple TV. Apple Arcade is launching with a one-month free trial, and users will not find the games on any other mobile platform or subscription service. Apple Arcade games can all be played offline, and a single subscription includes access for up to six family members with Family Sharing.

“We are so excited to launch Apple Arcade on the App Store. A curated selection of over 100 new and exclusive games from many of the most innovative game developers in the world is the perfect complement to the App Store’s existing massive catalog of games,” said Phil Schiller, Apple’s senior vice president of Worldwide Marketing.

Upravo naglasavaju da su ovo neke super-mega curated ekskluzive, da NAMERNO nije Mario i GoW.

« Poslednja izmena: 18.10.2019 01:01:13 bear »

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
« Odgovor #26 poslato: 05.11.2019 17:50:41 »
Naravno ne kod nas.

A sta tacno radi kod nas (legalno i zvanicno)? Game Pass - ne. PSN - ne. Nintendo Eshop - ne. Apple App Store - ne.

Google Play Store - Da :)

Van mreže Ivan

• Urednik
  • Dominator
    • Ivan's Blog
« Odgovor #27 poslato: 05.11.2019 18:43:13 »
Naravno ne kod nas.

Google Play Store - Da :)

Mislio sam od cool stvari. :)
www.madheadgames.com
twitter.com/madheadgames