Autor Tema: VoIP  (Pročitano 1766 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nes

• Dominator
VoIP
« poslato: 08.03.2006 19:56:33 »
VoIP ili IP Telephony, Internet telephony i Digital Phone.

Cuo sam da je prosle godine Telekom izgubio monopol na polju telekomunikacija i samim tim VOIP vise nije nelegalna stvar.

Dakle interesuju me vasa iskustva detalji programi koji se koriste onda da bi se pozivali telefoni a ne kompjuteri gde i koliko se placa, dali postoje provajderi koji pruzaju te usluge kod nas i sl.

Zacudo svi pricaju o tome ali ja na internetu retko sta nadjoh o tome.
"Pre nego što popravite svet, popravite česmu u svom stanu. Svet bi bio mnogo srećniji i lepši kad bi svako samo popravio česmu ili makar zube."

Duško Radović

Van mreže BojanM

• Global Moderator
  • Dominator
  • In Vino Veritas, In Hepar Cirrhosis...
Re: VoIP
« Odgovor #1 poslato: 08.03.2006 22:34:41 »
Citat: "nes"
Cuo sam da je prosle godine Telekom izgubio monopol na polju telekomunikacija i samim tim VOIP vise nije nelegalna stvar.

And the answer is... EEEK, wrong! VoIP je i dalje, što se Telekoma tiče, nelegalna stvar - pošto činjenica da je istekao zakonom garantovani monopolski status Telekoma ne znači ujedno i da bilo ko može da radi bilo šta u telekomunikacionim sferama, a kako im VoIP direktno narušava biznis-model po pitanju međunarodnih glasovnih komunikacija koje Telekom stoprocentno pokriva i jedini ima zakonsko pravo da to radi... so, you do the math.

Naime: frekvencije, propusni opsezi i tako bliže i tako dalje još uvek su regulisani od strane države (koja je i njihov krajnji vlasnik, telekomunikacioni provajderi su samo servisi prema krajnjim korisnicima koji državi plaćaju za korišćenje tih resursa... ili bi tako u teoriji trebalo da bude) i uvek će tako i biti, stvar prirodnog prava. Koliko je meni poznato, država još nije izdala ni jednu licencu nekom novom TK provajderu, tako da je Telekom i dalje efektivni monopolista na tom polju, i situacija se najverovatnije neće promeniti još jedno 8-12 meseci.

E sad, that being said, što ne znaju ili protiv čega ne mogu da se bore - to ih i neće boleti... mnogo... so, Skype (ili tako nešto) na kompjuter, uplati karticom VoIP pretplatu, "pilot" na glavu - i vozi Miško! ;)
pozdrav,
  Bojan