Autor Tema: Sta trenutno citate....  (Pročitano 146269 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže greymalk

• Terminator
    • http://www.rastko.org.yu/rastko-hu/index.html
Sta trenutno citate....
« Odgovor #15 poslato: 17.11.2004 17:45:15 »
lepo putovanje u Novi Sad, procitah u autobusu Nikadodjiju, ostalo mi dvadesetak strana.... sutra cu da ponesem Decu uma  :wink:

Van mreže tengen

• Illuminator
    • Tengen Go Forum
Sta trenutno citate....
« Odgovor #16 poslato: 17.11.2004 20:13:26 »
Citat: "greymalk"
procitah u autobusu Nikadodjiju, ostalo mi dvadesetak strana....  :wink:

Od početka knjige ili...?
Koliko brzo čitaš?
Iako mnogo čitam, još uvek se nisam usudio da naučim tehnike brzog čitanja, jer se bojim da posle ne bih mogao da uživam u knjizi... :?
Svemu mogu da odolim osim iskušenjima

Van mreže tamburix

• Administrator
  • Dominator
  • Loo loo loo, I've got some apples, loo loo loo...
    • eemagine
Sta trenutno citate....
« Odgovor #17 poslato: 18.11.2004 00:55:40 »
Citat: "tengen"

Od početka knjige ili...?
Koliko brzo čitaš?
Iako mnogo čitam, još uvek se nisam usudio da naučim tehnike brzog čitanja, jer se bojim da posle ne bih mogao da uživam u knjizi... :?

Na jednoj stranoj sf listi se povela prica o brzini citanja knjiga, jer ispada da neki clanovi procitaju i po 4 5 knjiga mesecno. Ispada da je vecina ovaldala tehnikama brzog citanja tako da mogu da procitaju i preko 200 stranica za sat vremena. Iako sam malo vezbao brzo citanje, nisam uspeo da dodjem do te fanastichne brzine.

Ja se uvek pitam, koliko pri takvoj brzini oni pamte radnju i da li je se secaju nakon, recimo 2 nedelje?
 :roll:

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
Sta trenutno citate....
« Odgovor #18 poslato: 18.11.2004 01:32:28 »
Ne bi verovao koliko se zapamti na taj nacin. Mogu reci  samo da ono sto rade ovi iz Finese po programima Tonija Buzna nije nikakva sarena laza i da stvari funkcionisu jako dobro (ne ovo nije reklama i nema nikakve veze sa njima samo sam probao, malko :wink: )

Van mreže tengen

• Illuminator
    • Tengen Go Forum
Sta trenutno citate....
« Odgovor #19 poslato: 18.11.2004 12:07:12 »
Sasvim je sigurno da su tehnike brzog čitanja dobre i da je moguće shvatiti radnju. Pitanje je: gde je tu uživanje u čitanju?  :? U lepoti reči i rečenice, u stilu, u dosetkama...?

Desilo mi se par puta da sam morao da vratim film u video klub a ostalo manje od sat do zatvaranja. Ja onda pregledam ubrzano (premotavanje unapred sa gledanjem) do kraja. Lepo sve vidim šta se dešava, ali od uživanja u filmu ni traga... :(

Van mreže greymalk

• Terminator
Sta trenutno citate....
« Odgovor #20 poslato: 18.11.2004 18:44:21 »
heh, 228 strana za tri sata i nije neka brzina!  Mozda sam se pogresno izrazila. Mozda je trebalo da kazem da predano i usredsredjeno citam cak i na jednoj nozi u autobusu. Ne ucim napamet. Nesto zaboravim odmah. Nesto nikad.
Danas sam se osladila Orsonom Skot Kardom..... mljac.  :wink:
Cek, cek, gde sam ja to napisala da brzo citam?

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
Sta trenutno citate....
« Odgovor #21 poslato: 19.11.2004 03:47:57 »
Sasvim je sigurno da su tehnike brzog čitanja dobre i da je moguće shvatiti radnju. Pitanje je: gde je tu uživanje u čitanju?  :? U lepoti reči i rečenice, u stilu, u dosetkama...?

Desilo mi se par puta da sam morao da vratim film u video klub a ostalo manje od sat do zatvaranja. Ja onda pregledam ubrzano (premotavanje unapred sa gledanjem) do kraja. Lepo sve vidim šta se dešava, ali od uživanja u filmu ni traga... :(

Knjiga i film su dva razlicita medija (u nekoj drugoj diskusiji imas pricu o tome) tako da ne mozes da uspostavljas ekvivalnetnost izmedju brzog citanja i FF gledanja filma. Ma najbolje da probas al recimo da u takmicenju u brzom citanju takmicari dobiju roman koji moraju da procitaju sto brze a onda moraju da odgovaraju na pitanja o: likovima,ambijentu, zapletu, filozofiji, simbolizmu, nivou jezika, literarnom stilu, metaforama, temama, istorijskom kontekstu...
kao sto vidis puno stvari, u stvari sasvim je moguce na brzinu procitati knjigu i nauciti je na pamet. Uostalom probaj da citas svakih minut jednu rec videces da ti to nista nece znaciti pa cak ni kada bi citao haiku poeziju, stvar je u tome da se u knjizi ideje i sve ostalo gore pomenuto prenosi ne recima vec najmanje recenicama a mnogo cesce paragrafima i vecim celinama....

Van mreže tamburix

• Administrator
  • Dominator
    • eemagine
Sta trenutno citate....
« Odgovor #22 poslato: 19.11.2004 12:28:29 »
Citat: "Vorian"

kao sto vidis puno stvari, u stvari sasvim je moguce na brzinu procitati knjigu i nauciti je na pamet. Uostalom probaj da citas svakih minut jednu rec videces da ti to nista nece znaciti pa cak ni kada bi citao haiku poeziju, stvar je u tome da se u knjizi ideje i sve ostalo gore pomenuto prenosi ne recima vec najmanje recenicama a mnogo cesce paragrafima i vecim celinama....

Mene jedino smori kada knjiga počne da bude dosadna..
Evo DT 4 na primer. Za par dana sam prochitao preko 250 strana i sada kontam da je ostavim koliko je radnja bespotrebno rasplinuta, ubačeni neki delovi koji komotno mogu da se preskoče..  :roll:

Van mreže Relja

• Administrator
  • Dominator
  • ALL HAIL MEGATRON!
    • http://www.photontide.org
Sta trenutno citate....
« Odgovor #23 poslato: 19.11.2004 14:50:12 »
Knjiga i film su dva razlicita medija

You're kidding right?

uspostavljas ekvivalnetnost izmedju brzog citanja i FF gledanja filma. Ma najbolje da probas al recimo da u takmicenju u brzom citanju takmicari dobiju roman koji moraju da procitaju sto brze a onda moraju da odgovaraju na pitanja o: likovima,ambijentu, zapletu, filozofiji, simbolizmu, nivou jezika, literarnom stilu, metaforama, temama, istorijskom kontekstu...

Pazi, ja sam uzeo tu Tonijevu knjigu i pokušao da učim brzo čitanje. Nisam prezadovoljan rezultatima, naravno da sam čitao poprilično brže, ali svodilo se na to da ja preletim preko teksta i mogu da prepričam to što sam pročitao, ali daleko od toga da sam se udubio u tekst, da sam ga iskusio onako efikasno kao pri običnom čitanju. Problem je u tome što tvoj um iz onoga što pohvata, vadi _kontekst_, tj. uspe da swhvati šta je pisac hteo da kaže u toj i toj rečenici, ali ne stiže da razvije unutrašnju viziju i osećaj pročitanog. Za mene je ipak najoptimalnije da čitam onom brzinom kojom moj um može da izgovori pročitane reči, a to je otprilike duplo brže nego da čitam na glas ili tako nešto.

Van mreže greymalk

• Terminator
Sta trenutno citate....
« Odgovor #24 poslato: 19.11.2004 16:40:08 »
Lele, gde odoste!
Dok citas, um istog trena pravi slikice. Kod nekog je za taj proces potrebno vise vremena, kod nekog manje. Relativno. Ako me knjiga "ponese", procitam je brzo i uzivam potpuno. Za mene su to bukvalno slike, mirisi, , emocije, i sve se vrtlozi preoblikuje nagoni me na smeh,plac...

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
Sta trenutno citate....
« Odgovor #25 poslato: 19.11.2004 18:01:51 »
Citat: "Relja"
Za mene je ipak najoptimalnije da čitam onom brzinom kojom moj um može da izgovori pročitane reči, a to je otprilike duplo brže nego da čitam na glas ili tako nešto.

A to bi bilo nekih hiljadu dve reci u minutu  :wink:

Van mreže Vorian

• Dominator
  • Das ist Statler !!!
Sta trenutno citate....
« Odgovor #26 poslato: 19.11.2004 18:03:04 »
Lele, gde odoste!
Dok citas, um istog trena pravi slikice. Kod nekog je za taj proces potrebno vise vremena, kod nekog manje. Relativno. Ako me knjiga "ponese", procitam je brzo i uzivam potpuno. Za mene su to bukvalno slike, mirisi, , emocije, i sve se vrtlozi preoblikuje nagoni me na smeh,plac...

E upravo o tome se radi, i to je upravo ono na sta mislim kad kazem da je knjiga medij koji trazi aktivno ucesce, za razliku od filma koji se posmatra potpuno pasivno.

Van mreže tengen

• Illuminator
    • Tengen Go Forum
Sta trenutno citate....
« Odgovor #27 poslato: 20.11.2004 01:50:12 »
O.K.
Da probamo da postavimo stvari u moguću budućnost.
Treba ti neko znanje, ti popiješ odgovarajuću pililu (kao u jednoj od meni najdražih priča Larija Nivena) i uskoro znaš sve o tome što si želeo...
E, sad... Umesto da pročitaš neku knjigu, jednostavno popiješ pilulu. To je u redu za non-fiction.
Ali... Ima ljudi (poput mene) koji vole da omiljeno štivo (mislim na neku dobru beletristiku) uživaju natenane. Napraviću grubo poređenje sa seksom. Nekada je čoveku potrebno instant zadovoljstvo, ali samo posle ozbiljnije pauze i sl. U većini slučajeva svi volimo da to potraje... :P
I tako, ja pročitah preko tri hiljade knjiga, ni brzo ni sporo, već taman kako mi prija... :D
(Možda sam malo skrenuo s teme, al' dobro je dok postoji ovo "s teme"... :wink: )

Van mreže tengen

• Illuminator
    • Tengen Go Forum
Sta trenutno citate....
« Odgovor #28 poslato: 20.11.2004 01:58:37 »
heh, 228 strana za tri sata i nije neka brzina!  

Tri sata do Novog Sada? A odakle? Tj. gde živiš?

Van mreže tamburix

• Administrator
  • Dominator
    • eemagine
Sta trenutno citate....
« Odgovor #29 poslato: 20.11.2004 02:04:21 »

I tako, ja pročitah preko tri hiljade knjiga, ni brzo ni sporo, već taman kako mi prija... :D

Respect :!:  :shock: