Magnetima do svemira?

Naučnici koji su izumeli “maglev” vozove su javnosti predstavili realistični plan za jeftino slanje materijala u orbitu Zemlje.

Lak prenos opreme i ljudstva do orbite Zemlje je uvek predstavljao san mnogih naučnika i pisaca naučne fantastike. Još pre nego što su prve rakete sa astronautima poleteli ka svemiru, razmatrani su bili načini na koji bi se najefikasnije i najlakše mogli dokopate te nepoznate granice (na slici levo možete videti sliku iz legendarnog filma When World’s Collide iz davne 1951. godine – trejler). Pored mnogobrojnih predloga za pravljenje svemirskog lifta koje je prvi predstavio slavni Ruski naučnik Konstantin Tsiolkovsky davne 1895. godine, novi “svemirski maglev voz” predsavlja rešenje koje ne samo da je efikasno, već je apsolutno moguće za izgradnju već danas.

Naime po planu “Startram” koga je napravio Dr. James Powell (ko-izumitelj maglev vozova koji danas putuju širom Evrope i Azije), vakuumska vozna struktura napravljena od trenutno dostupnih materijala bi bila podignuta na visinu od 19 kilometara i održana u tom položaju pomoću  magnetnih sila koje bi bile napajanje električnim kablovima  (200 miliona ampera za veliku baznu stanicu, 20 miliona ampera za sam tunel). Ovako stabilna strura bi omogućila da se tovar ubrza kroz vakuumsku cev kao bilo koji drugi maglev voz do brzine od 32 hiljade kilometara na sat, i bezbedno nastavi svoj put posle izlaska iz tunela, daleko iznad guste atmosfere Zemlje koja ne bi dozvolila ovako velike brzine. Iako veličina i ambicioznost ovog projekta izgleda kao da je došla iz sveta naučne fantastike, studije koje su napravile nezavisna udruženja potvrđuju da je ovaj plan savršeno izvodljiv i da je za njegovo ostvarivanje potrebno izdvojiti “samo” 60 milijardi dolara. Ovakva cena je čak i jeftina kada se setimo da je Američki program Appolo koji je odveo čoveka na Mesec koštao 3 puta više.

Trenutna cena slanja jednog kilograma u svemir nas košta oko 10 hiljada dolara, a ako se ovako ambiciozna struktura ikada napravi, ta cena bi se spustila na malenih 50 dolara. Ako ikada budemo želeli da se ozbiljno otisnemo u svemir, izgradnja ovakog ili nekog sličnog rešenja predstavlja apsolutni prioritet. Nadajmo se samo da razlog našeg masovnog odlaska u svemir neće biti isti kao i onaj u filmu When World’s Collide – prolazak velikog gravitacionog tela kroz naš solarni sistem, u ovom slučaju “lutajuća” zvezda Bellus i njena planeta Zyra (po zadnjim predviđanjima, samo u našoj galaksiji postoji nekoliko stotina milijardi planeta koje su izbačene iz svojih solarnih sistema i besomučno lete u hladnom međuzvezdanom prostoru).

 

Komentari: