Modifikovani mikrob konvertuje CO2 isparenja u gorivo
Nakon genetske modifikacije, mikrob konvertuje CO2 direktno iz atmosfere u biogorivo i ostale korisne proizvode.
Genetskim inžinjeringom mikroorganizma koji se često nalazi u blizini geotermalnih voda, istraživači univerziteta Džordžije pokazali su da ugljen-dioksid može biti izvučen iz atmosfere i pretvoren u korisne organske hemikalije – uključujući i biogoriva.
U suštini, naučnici su kreirali mikroorganizam koji tretira ugljen-dioksid kao što to rade biljke – absorbuje ga i pretvara u nešto korisno. Biljke dobijaju energiju putem fotosinteze kombinujući vodu i ugljen-dioksid iz atmosfere da bi stvorili šećer. Ali veoma je teško izvući šećer iz biljka jer je on zarobljen unutar ćelijskih opni biljke.
Da bi prevazišli ovaj problem, istraživači su modifikovali mikrob Pyrococcus furiosus da bi iskoristili njegove sposobnosti za absorbovanje ugljen-dioksida. Izmenili su ga tako da se mikrob hrani i dramatično smanjuje temperaturu na nekih 30°C ispod optimalne temperature za razvoj organizma. Zatim su, dodavajući vodonik, istraživači dobili hemijsku reakciju u kojoj je CO2 pretvoren u 3-hidroksipropioničku kiselinu (3-hydroxypropionic acid) koja je jedna od 12 industrijskih građa za kreiranje stvari kao što su akrilik i slični proizvodi.
“Ovo znači da možemo ukloniti biljke kao posrednike”, rekao je Majkl Adams, vođa istraživačkog tima UGA’s Bioenergy Systems Research instituta. “Možemo uzeti CO2 iz atmosfere i pretvoriti ga u korisne proizvode kao što su goriva i hemikalije bez veoma neefikasnog procesa uzgajanja biljaka i ekstraktovanja šećera iz biomase.
U perspektivi, dalja modifikacija P. furiosus mikroba će verovatno omogućiti kreiranje mnoštva različitih proizvoda, a kao bonus, gorivo dobijeno ovim putem nakon sagorevanja oslobađa istu količinu CO2 koja je iskorišćena za dobijanje samog goriva, čineći ga ugljenično neutralnim.
Originalnu vest preneo sajt i09.com.
Komentari: