Predstavljen “Hyperloop” transportni sistem
Investitor Elon Musk prikazao je koncept za nov sistem masovnog prevoza.
Musk, čovek iza SpaceX kompanije, predstavio je koncept za masovni prevoz koji bi bio u stanju da putuje brzinom od 1,220 kilometara na čas. On uključuje cevi kroz koje bi se kretale transportne kapsule u specijalnom okruženju i mikroklimi niskog pritiska (ali ne u nedostatku atmosfere) koja bi dozvoljavala takve brzine. Za pogon bi bili odgovorni linearno složeni magneti, a sve bi moglo da se napaja pomoću solarne energije.
Predednik SpaceX-a naveo je da nema planove da počne sa realizacijom, ali da je spreman da počne sa razvojem ukoliko pronađe partnere koji bi potom preuzeli vođstvo nad ovim projektom vrednim oko 6 milijardi US dolara. Takođe je dodao da bi u razvoj uložio i spostveni novac, ali da mu je Hyperloop nisko na lestvici prioriteta.
Trudimo se da ne budemo previše cinični o ovoj vesti, budući da je pitanje šta je zapravo ovde predstavljano u vidu bilo kakve inovacije, a šta je prosto skuplanje impulsa za kampanju traženja novca (što je takođe sasvim legitimno). Za sada, Musk je prikazao koncept koji odavno postoji u vidu Vactrain-a ideje – ukoliko bi nešto morali da okarakterišemo kao inovativno, to bi verovatno bio pogonski sistem, ali koji je i dalje kombinacija rotora i magneta, dok bi se sama transportna kapsula nalazila na vazdušnom jastiku. Našim nestručnim očima, stvar i dalje izgleda kao veoma grub nacrt godinama udaljen od bilo kakvog testiranja, a ne formiran dizajn.
Uprkos tome, pohvalno je što Musk želi da se uključi u polje javnog transporta, makar i na ovaj način, i donese nešto veoma ambiciozno (čak i ukoliko ne uključuje revolucionarne tehnologije). Sa trenutnim rastom populacije, problemi masovnog prevoza u budućnosti biće samo veći i veći.
Kompletan Hyperloop projekat pročitajte ovde.
Hvala BBC.com na originalnoj vesti.
Komentari: