Supernastanjive planete
Kako bi izgledala planeta savršena za život?
Naše razumevanje uslova pogodnih za nastajanje života u svemiru do sada se uglavnom baziralo na pretpostavci da je naša planeta Zemlja primer planete koja je najpovoljnija za nastanak života. Na osnovu ove pretpostvke uspostavili smo termin “Zlatokosina zona” kao pojas oko zvezde u kojoj je nastanak života moguć. Ova zona je nedavno proširena dodatnom zonom u kojoj je mogućnost nastajanja podzemnih oblika života postojeća. Ipak, naučnici sada tvrde da treba da se odvojimo od ovog ustaljenog geocentričnog pogleda i pređemo na biocentrični pogled i tražimo planete koje su nastanjivije od Zemlje.
Evo liste karakteristika za koje naučnci tvrde da su bitne za ovakve supernastanjive planete:
Dugi aktivni tektonički periodi koji bi indukovali ugljenično-silikonske cikluse na duže staze
Pojačana magnetna zaštita od radijacije iz svemira.
Orgomna površina koja bi podržala mnogo veći biodiverzitet. Planeta dva do tri puta veća od Zemlje, ali nikako prevelika.
Glatka površina planete sa plitkim morima. Život se najviše razvija u plitkim toplim vodama.
Optimalana distribucija kopna i mora. Superkontinenti kao nekadašnja Gondvana na Zemlji su loši jer u centralnim delovima ostavljaju suve pustinje.
Atmosfera gušća od Zemljine koja bi obezbedila nešto topliju klimu.
Kosmološki gledano, planeta bi trebala da orbitira oko zvezde koja je manja od Sunca, a posebno u klasi K patuljaka. Ove zvezde imaju kapacitet da gore mnogo duže. Zanimljivo je da su naučnici zaključili da stabilna skoro kružna orbita nije neophodna.
Od planeta za koje trenutno znamo, jedan od najboljih kandidata za supernastanjivu planetu je u našem komšijskom sistemu. Planeta koja orbitira oko zvezde Alfa Kentauri B ima masu Zemlje, orbitu od 3.235 dana, umerene nivoe radijacije koji bi garantovali umereniju klimu i zvezdu koja je tek malo starija od naše. Ako je ova planeta imala prilike da sakupi vodu iz okolnjih kometa na sličan način kao i Zemlja, primitivni oblici života bi već mogli da cvetaju u njenim okeanima.
Hvala sajtu io9.com za ovu zanimljivu vest.
Komentari: